| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor utilizatorilor TPU! as vrea sa ma ajutati un pic. iata cum incepe povestea: eu sunt o fata noua in scoala (sunt clasa a 6 a si sunt la scoala asta de la inceputul lui a 5 a), cu timpul mi am dat seama ca un baiat pe nume sergiu e dragut, dupa catva timp mi am zis ca e de treaba bine crescut etc. lana la urma mi am dat seama ca l plac asa ca am "vorbit" cu el pe messenger. am pus vorbit in ghilimele pentru ca mai exact eu vorbeam singura iar el nu imi raspundea. stiu ca am gresit. la scoala ma evita mereu si nu vorbea absolut niciodata cu mine. intr o zi mi a trimis pe mess: "maria, nu te urasc dar suntem simplii colegi. ATAT! nu te supara, ok? te am evitat ca poate te linistesti si sa nu trebuiasca sa ti zic ce am scris mai sus". de atunci i am mai trimis niste mesaje si m am impacat cu ideea. asta s a intamplat prin dec-ian. totul de atunci a decurs normal.saptamana trecuta adica in martie a inceput sa vorbeasca cu mine. doar ca nu vorbit normal, mai exact m a jignit. de fiecare data cand ma vedea pe hol sau in curte tipa la mine sau in urma mea: asteroid, proasto, urato, vezi ca poluezi fonic. vineri a venit o colega da la mine din clasa cu care sergiu se intelege destul de bine dar nu o mai place, roxy. eu vorbesc aproape zilnic cu roxy prin sms mai ales cand lipseste da la scoala. sergiu a vorbit asa cu ea (stiu de la ea):
sergiu:mari s a suparat ca am facut o in toate felurile?!
roxy: da!
sergiu: eu n am vrut s o supar dar m a enervat si, na!
roxy: atunci fa ma si pe mi e asa!
sergiu: nu, pe tine nu te fac!
luni a fost cu totul diferit, nu mi a zis deloc. astazi (marti)cand urcam scarile el era in fata mea si urla in urma la mine: urato, asteroid, proasto! as vrea sa ii fac ceva sa si dea singur seama ca ma jigneste. sergiu e in clasa a 7 a. ceva ce sa l deranjeze dar nu foarte tare ca totusi il iubesc. acum va rog fara chestii de genul uita l gandeste te la altul, sunt si alti baieti, nu merita, e badaran etc. si daca imi puteti spune de ce credeti ca ma jigneste? funda pentru cel mai folositor raspuns!

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Lucrurile nu sunt usoare mai ales pentru tine ca te ataca o persoana la care tii si cu care probabil ai apucat sa vorbesti lucruri mai intime, dar apoi lucrurile s-au schimbat. Asa cum zici si tu el nu vorbea si vorbeai numai tu ceea ce poate l-a facut sa ajunga in inferioritate.
Nu este bine ca te face in toate felurile dar singurul lucru de care scapi cand patesti asa este cu o prorecla care crezi ca i s-ar potrivi, spre exemplu vrei sa fie una semi rautacioasa un epitet care i s-ar potrivi. El iti zice buna proasto, tu ii spui buna prostule, te striga proasta tu ii spui da prostisor ( asa mai dulceag ) o sa se prinda el de smecherie. Cand te face asteroid tyu ii spusi bine meteoritule, iarasi vrei sa cazi? Ataca-l cu propriile cuvinte mai ales din cate ai scris si tu stii sa vorbesti foarte bine. Nu trebuie sa folosesti in plus si nici sa fii mai rea astfel.
Succes,

| firefox6 a răspuns (pentru MeConstantine):

Inteleg, dar nu i s ar potrivi deloc! e cel mai destept din a 7 a iar eu sunt cea mai desteapta din a 6a. deci aia cu proasta cade. asteroid nu stiu de ce imi zice. nu sunt o fata grasa, chiar din contra, majoritatea baietilor din clasa imi zic ca sunt draguta iar fetele ma invidiaza pentru note, silueta si cica frumusete. eu nu ma consider asa o fata frumoasa, dar adica toate poreclele mele nu au nici un sens. am incercat sa i gasesc porecle dar atunci cand il vad imi sta ceva in gat si nu ii pot spune nimic, imi pier goate gandurile, toate ideile. asa ca ma rezum la tacut dar as vrea sa si dea seama ca ma deranjeaza. dar cum? :-(

8 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Salut,

La varsta asta, cred ca ideea despre iubire s-ar putea sa fie putin distorsionata.
Stiu ca nu e un raspuns care sa iti convina, ma doare-n cot de funda, dar vreau doar sa-ti ofer un sfat, pentru binele tau.
Oamenii pot fi schimbati foarte greu, odata ce si-au format o parere, si si-au atribuit un anume comportament. Nu poti sa controlezi pur si simplu o persoana, si sa ii schimbi ideile. Asta ar insemna ca nu il placi, iar in cazul tau...nici nu prea vad ce e de placut la el. Te jigneste constant si te ignora. Ca e dragut si atat? Sunt milioane de oameni simpatici in lume, care totusi le fac rau semenilor.

Un truc care ar putea merge, e sa il ignori. Nu e nimic garantat, dar daca face toate astea ca sa-ti atraga atentia, faptul ca il ignori o sa-l puna pe ganduri si-l va face sa-ti schimbe comportamentul, ca sa-l bagi din nou in seama.
E cu bataie lunga, dar e o sansa.

Mult succes,
Neo

| nowar a răspuns:

Pai sincer nu stiu de ce te intereseaza un astfel de baiat thinking daca tu continui ''sa ti '' la el va zice ca esti o fraiera si te poate manipula usor, mai exact ce i-ai zis pe mess cand ai zis da faza cu vorbitu' de una singura?:-\ parerea mea e ca ar trebui sa pari mai indiferenta si sa nu te lasi calcata in picioare de toti fraierii. Poate nu-i place de tine deci nu cred ca ar mai trebui sa insisti, sau poate o face intentionat ca sa il bagi in seama thinking oricum esti in clasa a 6-a mai ai mult timp sa cunosti baieti de treaba (nu ca asta laughing )

| firefox6 a răspuns (pentru nowar):

Pai ma "intereseaza" daca vrei sa zici asa pentru ca el e foarte de treaba, asta o zic toti cunoscutii lui. semanam de parca am fi gemeni (acum mai sunt cateva diferente). dar nu pot spune ca mi l am "ales" eu, pur si simplu, mi-a cazut cu tronc!

| nowar a răspuns (pentru firefox6):

Treaba ta faci cum vrei :-J eu doar ti-am zis parerea mea ....nu cunosc situatia dar din ce ai spus tu cum se comporta etc.mie nu-mi inspira incredere un astfel de baiat thinking

| Adeniy a răspuns:

Uite...stiu ca e greu, dar cum poti sa iubesti pe cinevaca acel baiat? Gandeste-te ca daca o sa fiti impreuna, cum o sa se comporte cu tine? Meriti asa ceva? Meriti sa fii calcata in picioare de cineva.Nu.Trebuie sa ii arati ca nu-ti pasa, chiar daca il iubesti enorm.Cand iti spune cuvintele acelea, intreaba-l cand este singur cum s-ar simti el? Spune-i"Ok, nu vrei sa fim impreuna, bine, dar respecta-ma ca si eu te-am respectat".Nu te lasa calcata in picioare.Nu te merita, Trebuie sa fii respectata.Nu lasa pe cineva sa isi bata joc de tine.Respectate si o sa te respecte si altii.Asteapta baiatul care o sa te iubeasca cu adevarat si o sa te respecte.

| onlychengs a răspuns:

Stii este o vorba dar ce sa mai lugesc, el chiar nu merita! Doar daca te-ar placea, poti sa iti faci alt id/facebook si sa ii spui ca o fata te place, nu spui cine!
FUNDA!

| Rockafellas a răspuns:

Buna. Te jigneste pentru ca nu are educatie, ii lipsesc cei 7 ani de acasa, nu are bun simt, nu se respecta pe el deci nu poate respecta nici pe altcineva, nu are caracter, nu stie sa iubesasca, are malai in cap, etc. Cel mai bun lucru pe care poti sa il faci este sa devi indiferenta, sa nu il mai bagi in seama chiar daca el vorbeste sau nu cu tine, chiar daca te jigneste, daca te intreaba prietena ta ceva despre el spune-i ca nu te mai intereseaza de el. Indiferenta doare cel mai tare, am experimentat asta. Bafta