| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa scap de colegii din 5-8, sunt clasa a 8 si tot gimnaziul m-au tot batjocorit,radeau de mine,nu eram bagat in seama de nimeni din clasa si vreau sa ii uit pe toti colegii mei si sa imi fac o alta viata la liceu.M-am gandit sa imi sterg contul de facebook vineri cand ne despartim si sa imi fac altul ca sa nu mai dea de mine, ce parere aveti? Cum pot face sa nu ii mai vad niciodata ca nu vreau nici sa dau macar ochii cu ei.Si cum pot scapa de timiditate? Sunt foarte timid,mereu cand vad o fata frumoasa incep sa rad fara motiv, si vreau sa scap de rusinea asta si sa fiu mai curajos la liceu.Ce sfaturi imi dati? ajutor!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți să îi ștergi de pe facebook, nu e nevoie să-ți faci alt cont. stai calm după terminarea clasei, fiecare își urmează drumul în viață..deci, probabil puțini dintre voi vor mai ține legătura.iar în ceea ce privește timiditatea. gândește-te că la liceu nu te va cunoaște nimeni. comportă-te ca și cum nu ești timid, și așa te vor percepe și cei din jur.în acest mod vei scăpa de timiditate.

3 răspunsuri:
| mediqt a răspuns:

Nu fugi de cei care si-au batut joc de tine. Scapa de timiditate reevaluandu-ti atuurile si punandu-le in evidenta, ascunzandu-to defectele si capata mai multa incredere, iar intr-o zi, o sa-ti bati tu joc de ei cand o sa ajunga sa lucreze pentru tine! Fii tare si da-le peste nas. Succes!

| AlexDFY a răspuns:

OHH, cam aceeasi problema o am si eu, tot a 8 sunt, si abia astept sa scap de colegii care m au batut atatia ani :"), apucate de sala, sau de un sport ceva, o sa prinzi incredere in tine, stai cu oamenii, incearca sa vorbesti cu ei, chiar daca e neplacut, trebuie sa scapi de frica asta, legat de facebook, mai bine le dai block, iti stergi pozele etc.

Daca vrei sa scapi de timiditatea cu fetele, trebuie sa vorbesti cu ele, mda suna penibil, dar e adevarat, daca vorbesti cu ele, nu o sa iti mai fie frica, saluta le pur si simplu, mai scriele pe fb, mai intreaba le diferite lucruri.Gandeste-te ca la liceu nu o sa cunosti pe nimeni, si va trebuii sa faci cunostinta cu diferiti oameni, doar nu vrei sa ajungi sa stai intr un colt singur. vei da in depresie, si apoi vei pune intrebari pe TPU legat de sinucidere.

| anonim_4396 explică (pentru AlexDFY):

Frate ai facebook sa vorbim?