| R2D2_2638 a întrebat:

Salutare, am probleme enorme, mega gigantice cu increderea in mine, e foarte rau, sunt foarte timid, un ratat jalnic urat, am 16 ani. Putin ajutor? sad

Ar mai fi foarte multe de spus :-

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Incearca un ajutor specializat oferit chiar aici, pe TPU ( sper ca, oferta sa fie de buna credinta!): http://www.tpu.ro/......-un-punct/

| bluebios a răspuns:

In primul rand este bine sa incerci sa-ti pui in minte sa faci niste lucruri de care iti este teama si sa incerci sa le realizezi, ai sa vezi ca atunci cand faci ceva de care iti este tema si iti iese capeti incredere in tine (de fapt singurul mod prin care scapi de o fobie este sa faci lucrul de care iti este tema de mai multe ori pana cand devine o normalitate). Este bine ca aceste task-uri in cazul in care nu iti ies sa nu aiba un efect negativ asupra ta, deci experimenteaza pe oameni care nu te cunosc.
Uite iti propun un exercitiu (nu este inventat de mine, era pe un site de agatat): Du-te intr-un mall sau intr-un parc si saluta toate fetele singure pe langa care treci, uitate in ochii loc, zanbeste si spune buna apoi mergi mai departe (ce rau poate sa ti se intample, nu te cunoaste nimeni, nimeni nu se poate considera jignit de un zambet si un salut).

Alta metoda ca sa capeti incredere in tine este sa devii mai bun decat cei din jurul tau. Fie sa ai mai multi bani, fie sa arati mai bine, fie sa fii mai destept etc.

Si nu in ultimul rand gandeste-te ca nu esti un caz singular si ca sunt foarte multi oameni care au exact aceleasi probleme ca tine si probrobabil sunt si mai multi oameni care sunt mult mai timizi ca tine.