| numesiprenume0 a întrebat:

Ce suplimente nutritive sunt cele mai eficiente pentru cresterea in inaltime? Am inteles ca Glutamina, Creatina, Arginia, Gaba, dar si altele ar fi. Dar unele sunt esentiale in dezvoltare, altele nu... Deci care ar fi cel mai important supliment?

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ai inteles gresit. Nu exista suplimente pentru cresterea in inaltime. Cine incearca sa ti le vanda te minte. Inaltimea e dictata in proportie de 80% de ADN si 20% de alimentatie si miscare. Si asta nu inseamna ca iei suplimente o luna si cresti, inseamna ce si cum mananci de cand te-ai nascut si pana acum.
Dar nu te opreste nimeni... Poti sa le iei si pe toate, dar nu iti garanteaza nimeni ca o sa cresti. Sa daca o sa cresti, sigur cresteai si fara ele, pentru ca nu suplimentele te fac sa cresti.
Depinde si ce varsta ai, daca ai peste 18 ani sansele sa mai cresti sunt aproape 0. Daca ai sub 14 ani, o sa cresti cu siguranta, fara alte suplimente.

| RAY a răspuns (pentru CuriousStuff):

In primi 3 ani de viata de alimentatie

| Mussette a răspuns:

Mergi la un medic nutritiosnist daca vrei sa urmezi vreun tratament, caci luate dupa ureche pot declansa dereglera.
In inaltime se creste atat cat are fiecare in matricea sa genetica. Inotul, baschetul, sportul in general ar ajuta la inaltat.
Un singur caz a auzit ca a crescut foarte mult de la suplimente, fiind vorba despre Roxana Ciuhulescu. In organismul ei s-a produs o dereglare de s-a inaltat foarte mult.