Întrebare recomandată | Robi673547 a întrebat:

Salutare, ma confrunt cu o problema extrem de serioasa, sunt clasa a 9-a. Pur si simplu nu pot sa invat, stau pe scaun, ma gandesc sa invat, dar nu ma apuc! Acum as vrea doar sa stau... sa merg la liceu si la antrenamente.
Adica am extrem de mult de scris si invatat si nu am timp sa le fac pe toate! Toti profesorii s-au gasit ca in 2 saptamani, sa ne dea 1 milion de teste, ei cred ca avem decat materia lor, inainte de test fiecare dicteaza 4-5 file de caiet mic ( file, nu pagini!) si avand si 2 teste/zi pentru care nu avem timp suficient, iar acum intervine si lenea!

Va rog dati-mi niste sfaturi, dar nu in batjocura ca nu ma ajutati! Orice raspuns cu un gram de seriozitate ma poate ajuta mai mult decat va imaginati!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Ideea la tine nu este ca nu poti, ci ca nu ai motivatie.

Daca ai tai au posibilitatea, roaga-i sa iti cumpere ceva, sa iti dea ceva, etc in cazul in care reusesti sa iei examenele.

Sau du-te la unul/una pe care nu il/o placi si invata mai bine ca tine, si fa un pariu cu ala/aia ca il/o depasesti. Si pune si ceva pe pariul ala, ceva care sa te doara.

12 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

4-5 pagini de caiet mic? Are rost sa spun ca eu la drept aveam de nvatat si 700 pagini pentru examen?
Nu te mai plange ca nu e asa mult. Citesti o data tot (iti ia maxim 10 minute daca te concentrezi) apoi mai citesti o data in timp ce faci asa iti si notezi pe foi sau un caiet ideile principale apoi mai citesti o data notitele si daca te simti nesigur mai citesti o data tot din caiet. Intr-o ora ar trebui sa termini, dar opresti televiziorul, calculatorul, telefonul, inchizi usa si nu iti lasi mintea sa zboare la alte chestii. Dupa o ora faci pauza 10-15 minute.
Eu nu cred ca nu poti invata ci pur si simplu ti lene si nu ai chef. Stiu cum e, dar adevarul e ca nu prea exista nu pot...

| Robi673547 explică (pentru BiuL):

Exact,nu exista nu pot. mersi pentru sfaturi.

Bafta la examen!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiuL):

Sa mori tu...700 de pagini? -.-'? Tu invatai cumva toata lectia de pe un an de studii? -.-'.

| BiuL a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu mor.
700 de pagini pentru un examen, logic ca pentru un examen la facultate inveti toata materia predata intr-un semestru.
Uite aici cartea sa nu zici ca inventez http://www.emag.ro/......D7XCJBBBM/
de fapt are 778 pagini dupa cum scrie acolo

| BiuL a răspuns (pentru Robi673547):

Nu ai pentru ce.
Eu mi-am luat examenul, multumesc, sa fie, bafta si tie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiuL):

Credeam ca zici de 700 de pagini de caiet -.-'. Nu de carte.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Incearca, daca este posibil, sa inveti impreuna cu o fata (daca este si una de care sa iti placa ar fi perfect) si o sa inveti de mama focului.

Doar ca sa ii arati ca nu esti ultimul rupt...

| Robi673547 explică (pentru cristimihailov):

Buna idee, asta a mers... acum 1 an, cand imi placea de o fata si am invatat intr-o luna cat nu am invatat tot anul laughing, dar nu este o fata de care sa ma indragostesc cum m-am indragostit atunci sincer, acum sunt multe fete frumoase dar nu caut o prietena acum, nici nu am acel ceva ce sa le placa (nu va ganditi la prostii).

| Robi673547 explică (pentru cristimihailov):

Hmm, e bine ceea ce zici tu, imi doresc de o luna niste casti noi ( ale mele s-au stricat), sunt si gamer pe langa scoala si antrenamente( cs go smug ) laughing Am gasit ceva ce m-ar motiva, multumesc frumos pentru sfaturi, mai astept si altele!

| cristimihailov a răspuns (pentru Robi673547):

Ideea la tine nu este ca nu poti, ci ca nu ai motivatie.

Daca ai tai au posibilitatea, roaga-i sa iti cumpere ceva, sa iti dea ceva, etc in cazul in care reusesti sa iei examenele.

Sau du-te la unul/una pe care nu il/o placi si invata mai bine ca tine, si fa un pariu cu ala/aia ca il/o depasesti. Si pune si ceva pe pariul ala, ceva care sa te doara.

| peperonies a răspuns:

Pai e simplu ca daca nu iti place sa inveti acum cand te faci mare o sa ai foarte putine lucruri de invatat.
Lucruri ca:
aici sau la pachet?
sos dulce sau picant?

| Robi673547 explică (pentru peperonies):

Imi place sa invat stai linistit laughing doar ca e un + mare de materie in cateva zile si iti piere tot cheful.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce se intampla este ca te-ai plictisit de scoala. Dar trebuie sa te gandesti ca ai nevoie de scoala. Ea iti asigura un viitor si te ajuta sa te poti realiza.