| Vodoomamba a întrebat:

Salutare, sunt baiat si am 17 ani iar inaltimea mea de nu trece de 1.63, as vrea niste sfaturi utile care sa ma ajute sa cresc,eventual daca stici voi cv in afara de sporturi (inot, basket, handball) fac inot de 1 luna si cv dar inca nu a dat roade, cv carti sau orice v-a ajutat pe voi sa cresteti va rog sa ma ajutati big grin!

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

De ce esti disperat ca nu cresti mai mult in inaltime? Nu toti putem fi de 1, 80-2 m.Depinde de genele familiei(daca parintii au in jur de 1, 65m tu nu poti sa doresti sa ai 2m),de cat de static esti sau cat sport faci,cat de sanatos te hranesti.
Este adevarat ca sportul ajuta,asa ca, daca te-ai apucat de inot, bravo tie:vei fi mai sanatos, muschii se vor dezvolta frumos, sigur vei creste in inaltime(dupa 1 luna,cat vrei sa cresti?!),organismul va primi mai mult oxigen, vei fi mai sociabil(acolo cunosti multi tineri).Si ce este mai important, pentru voi baietii, vei fi foarte admirat, pentru cum o sa arati, mai mult de catre fete!

| Alexxxxx1 a răspuns (pentru pietrean):

Buna! cum a spus cel dinaintea mea...
Nici sa fii prea mare nu e ft fain, eu la 14 ani am 1, 74 si na... nu-mi prea place...
Dar daca chiar vrei sa cresti, fa baschet! Eu, cand m-am apucat de baschet, am inceput sa cresc... si am tot crescut vreo 15 cm...
Fa ridicari la bara sau cum se zice, stai agatat mult timp...
Si evita sala, sti ca de la sala nu mai cresti in inaltime.winking

| Vodoomamba explică (pentru Alexxxxx1):

Am facut sala doar cateva luni in jur de 3, am avut un corp armonios si forme ft faine dar asta nu ma multumeste daca nu sunt inalt, ai mei sunt mici mama 1, 54, tata 1, 69 dar ma astept sa fiu de 1, 70-1, 72 la incheierea procesului de crestere big grin