| Razvan853 a întrebat:

Salutare!
Sunt băiat si am 20 de ani.
Iubita mea are 17 ani si suntem împreună de aproape un an.
Eu nu am o situație materiala prea buna, nu imi permit mofturi sau chestii scumpe. Nu am dat încă de permis pentru ca nu am masina si nu cred că părinții m-ar putea susține financiar în acest moment (doar tatal lucreaza). Deci, cel mai probabil, va trebui ca să aștept pana termin facultatea, voi avea un job si dupa sa ma gândesc la o mașină.
In schimb, iubita mea are o situație bună spre foarte buna. Parintii i-au promis ca ii vor lua mașina sau ii vor da masina familiei la 18 ani.
Intr-un fel, ma simt destul de ciudat fiindca ea are bani si în curând va avea și mașina si va conduce, iar la mine o sa mai dureze câțiva ani.
Sa nu mai zic ca are atatea lucruri, haine, isi permite tot felul de excursii, dar eu nu as putea sa ii ofer astea daca s-ar decide sa fie alături de mine peste ani.
Mi-a demonstrat de-a lungul timpului că nu o interesează absolut deloc acest fapt, ca nu stau asa de bine cu banii.
Ideea este ca ma frustrează destul de tare ca nu pot sa ii ofer mai mult. Si in mod normal, băiatul ar trebui sa aiba mai multi bani decat fata, dar oarecum nu-i o regula.
Am ajuns sa nu ma mai simt bine din cauza diferenței de situații financiare.
O iubesc foarte mult, pentru mine faptul ca are bani e total irelevant. Si pentru ea la fel, dar eu nu voi putea sa ma ridic la nivelul ei de viață.
Mi-ar fi plăcut sa am și eu masina, sa o plimb (ca totuși am o vârstă si nu prea e normal la 20 sa nu ai permis) si sa ii fac cadouri mai scumpe, pentru ca merita.
Credeți ca faptul ca eu nu ii voi oferi atât de multe pe viitor si fata de cum ii ofereau părinții și nu voi fi ca alti băieți de varsta mea, ar putea sa o determine sa ma paraseasca?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

Salut! La ceea ce ai scris, fara nicio suparare, dar singura problema in siatuatia de fata este doar mentalitatea ta.

In primul rand, cand vine vorba de o relatie, banii nu conteaza, in sensul in care voi 2 v-ati cuplat pentru ca va iubiti unul pe celalalt nu ca sa faceti o concurenta care are mai multi bani.

In al doilea rand faci o comparatie gresita. Tu compari situatia TA financiara cu cea a PARINTILOR ei, intelegi? Dar daca e sa compari situatia TA, cu situatia EI, adica sa aiba bani munciti de EA, care ar fi rezultatul? Parintii ei sunt 2, au ani de munca si de experienta in spate, e normal sa aiba bani. Tu esti doar un simplu student, care singurul tau obiectiv acum este sa-ti termini studiile, nu sa fii milioanar.

In al treilea rand lasa permisul ala, ca nu este pentru toata lumea. Facand o mica paranteza, pe mine ma deranjeaza faptul ca permisul a devenit o moda, un trend, ca toata lumea de la 18 ani trebuie sa obtina permis de conducere si sa detina o masina, pentru a fi smecheri. Nici nu ma mir ca avem atatea cazane pe strazi si soferi iresponsabili care trec prin scoala aia ca cutitu' prin unt.
Dragule, masina si permisu' ala nu le iei ca sa-ti plimbi prietena. Le iei pentru ca ai nevoie de asa ceva pentru naveta, pentru carat lucruri sau faceti curse regulate pe distante mari. Daca tu si prietena ta ati sta la oras si locul vostru de munca ar fi la 5 minute de mers pe jos, chiar ti-ai lua masina? Si din moment ce nu ai o situatie financiara buna, tu chiar crezi ca ti-ai putea permite achiziotionare, dar mai ales intretinerea unei masini? Da, iti poti lua o masina la 2000 de euro, veche de aproape 20 de ani, dar tu te-ai simtit in siguranta cu asa ceva? Nu te lasa influentat de moda asta, nu mai tot asculta gurile care zic ca fetele vor barbat cu masina, mai exact legengadrul BMW, ca lor asta le place, ca nicio fata nu se uita la tine daca esti sarac fara masina. STOP IT! Nu mi-a placut deloc cand am citit,, si nu prea e normal la 20 de ani sa nu ai permis" Nu stiu cum sa-ti zic dar sunt multi care au si 25 si 30 de ani si nu au permis. De ce? Pentru ca nu le trebuie, nu au unde sa o foloseasca.

In al treilea rand, daca prietena spune ca nu o intereseaza acest lucru, tu ar trebui sa o crezi si sa te bucuri. Acum facand o mica gluma, stii ca banii si studentia nu se impaca niciodata, nu? rolling on the floor)
Acum o chestie foarte importanta big grin. Eu daca as fi milionar si mi-as cauta o iubita care, poate cu putin noroc, sa-mi devina si sotie, eu m-as prezenta ei ca fiind un om simplu care are un salariu mediu spre mare. Nu mi-as lua o masina scumpa si nici dita mai vila. De ce? Pentru ca eu daca as iesi la agatat cu o masina de 50.000 de euro, ar veni la mine numai materialiste care sunt interesate doar de masina si de portofelul meu, atat, nu de propria mea persoana si bineinteles ca nu vreau asta. happy Vreau o femeie care sa vina la mine pentru ca ii place de mine, cum gandesc, cum ma comport si cum vorbesc. Iar daca prietena ta asta apreciaza la tine, atunci simte-te norocos. Oamenii bogati asa cum ii vezi si cum probabil crezi, da, au bani, masini, femei, dar tu ai un lucru care este mult mai valoros decat tot ce au ei si care nu poate fi cumparat cu bani : o persoana care te iubeste cu adevarat.
Asa ca scoate-ti din cap tot ce ti-a bagat societatea asta plina de,, bogatani" cu masini luate prin credite de 10 ani si apartamente din anii 50 de la capatul orasului, numai ca sa stie vecinu ca,, hare valoare $$" dar ei la masa mananca paine cu pateu. Is satul de astia... Sa ai grija si bucura-te de ea happy.

5 răspunsuri:
| KLiNK a răspuns:

Să te părăsească? Asta doar tu știi. Tu știi cel mai bine cum gândește și de ce este în stare. De-asta este important să lupți în viața asta. Pentru tine. Pentru voi, înțelegi?
Dacă te iubește nu te va părăsi. Încetează să te mai simți prost din cauza diferenței situației materiale dintre voi. Știu cum este să vrei să oferi mai mult dar să nu poți. Odată ce ea are bani, nu îți va cere mare lucru ție. Poate doar să o iubești. Atât. Și să nu îți fie frică de alți băieți de vârsta ta. Atât timp cât ai găsit o fată care nu se uită la bani, îți va trebui caracter. Și din câte văd eu, ai caracter. Important este să fii peste ceilalți și să îi arăți că ții la ea. Dar ți-am spus: Numai tu știi cel mai bine de ce este ea în stare.

| siriusblack98 a răspuns:

Daca te va parasi sau nu ramane de vazut.Depinde numai si numai de ea.Treaba este ca o fata (sau un baiat, se aplica aceeasi regula) la varsta de 17 ani nu este complet matura si isi va schimba un pic perspectiva in multe lucruri de-a lungul anilor.Iti spun sigur ca intre cea de acum 17 ani si cea care va fi peste 3 ani (adica la 20) o sa fie o diferenta enorma in gandire.Tu nu-i poti oferi luxul in care este obisnuita asa ca va depinde de cat este dispusa sa astepte pana te vei pune tu pe picioare (financiar vorbind).Mai tine si de influenta parintilor, a prietenelor.Numai tu stii ce fel de persoana este, cum gandeste si ce ti-a demonstrat pana acum.Atata timp cat pune pret doar pe sentimente si nu se va plictisi la un moment dat de lipsuri, totul este ok.

| Razvan853 explică (pentru Nemessys):

Doamnee, îți mulțumesc mult de tot pentru răspunshappy
Ai atins toate punctele importante de care aveam nevoie pentru a înțelege problema.
Si da, ai dreptate, influenta asta e destul de mare si iti dai seama ca te mai afecteaza din cand in când.
Mulțumesc din nou pentru răspuns!

| Razvan853 explică (pentru siriusblack98):

Mulțumesc mult de răspuns! Da, ma aștept la o modificare privind conceptiile de viata si așteptarile referitoare la mine, dar sper sa nu fie atat de diferitelaughing
Părinții sunt ok, sunt persoane modeste. Adica i am vizitat acum ceva timp si au fost super de acord cu mine si chiar nu părea ca le pasa de ce am eu, ci mai degraba de cum sunt eu, cum ma comport față de fata lor si fata de ei.
Dar da, uneori imi mai trec gânduri de genul, destul de pesimiste happy
Mulțumesc din nou pentru răspuns și pentru timpul acordat!

| Adry05 a răspuns:

De unde să știm noi dacă are sau nu de gând să te părăsească din atât din moment ce nu vă cunoaștem?