Întrebare recomandată | Dan515 a întrebat:

Eu sunt acela din clasa care strange banii de la colegi pentru evenimente si altele. Astazi, cand am numarat banii, am vazut ca am mai multi decat persoane, adica am uitat sa bifez pe cineva de pe lista. Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie? Pana acum doar jumatate din clasa i-a dat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii mai intrebi odata sa iti zica cine a dat si cine nu

7 răspunsuri:
| HighByTheBeach a răspuns:

Pai cel mai simplu este in situatia ta ca sa-i intrebi pe colegii tai (cei pe care nu i-ai bifat in lista, adica pe cei care nu au dat si 1 care a dat). Intrebi in asa fel ca sa nu dai de banuiala, ma rog. Poti sa zici ceva de genul: ''Hey, trebuie sa dau banii curand profesoarei (sau cui?), asa pana il descoperi pe ala care va spune ''Pai am dat''. Si cam asta e.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ii anunti ca doar o parte dintre colegi si-au indeplinit datoria si ar face bine ca toti sa achite suma convenita. Nimeni nu stie de incurcatura ta deci pana la urma vei rezolva indirect in momentul in care se va aduna suma totala.

| KillMePlease a răspuns:

Ii intrebi pe cei care nu au fost bifati pe lista (fiindca probabil n-au dat banii) daca au adus banii sau nu. Il/o vei gasi pe cel/cea care a dat banii, insa nu a fost bifata.

| Aida55 a răspuns:

Te duci la scoala si ii intrebi pe fiecare in parte daca a dat banii sau nu. Asta e calea cea mai sigura! Mult succes! Si nu te panica, asta i se poate intampla oricui, nu e capat de lume!;

Eu am fost sefa clasei toata perioada gimnaziului si am trecut de nenumarate ori prin situatia ta. Din contra, am avut si bani in minus. laughing

| Dummy95 a răspuns:

Le spui ca ti-ai uitat lista acasa si te intreaba un profesor legat de situatie, o faci sa para ceva rapid, spontan. ca maine vi cu lista oricum, dar sa te ajute pe moment. Nu au cum sa minta happy

| Andreea1977 a răspuns:

Data viitoare ii pui sa se treaca pe o lista si sa se semneze
Acum...ii intrebi cine a dat si cine nu

| Iggy123 a răspuns:

Le zici sa iti zica cine a dat si cine nu big grin