| SupMates a întrebat:

Salutate TPU!
Am si eu o intrebare care nu imi dă pace.
Eu ma vad o persoana urata,neatractiva si cumva ma urasc,ma gandesc ca este imposibil gandul ca cineva va fi vreodata astras de mine dar cu toate acestea am auzit de la cateva persoane ca as fi destul de atractiv si de la unele ca sunt atractiv dar prost.
Intrebarea vine, ce pot vedea altii la mine cat timp eu chiar consider ca arat naspa si in consecinta nu am ce oferi?
De asemenea, unei fete ii place de mine, am fost cu ea o perioada si de ieri am inceput sa vorbim din nou afland de la prietenii ei ca imi ducea dorul.De asemenea a marturisit ca inca ma place.
Eu nu inteleg ce pot vedea oamenii astia la mine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista oameni frumosi si urati fizic. happy ci psihic.
Daca tu nu te iubesti pe tine, acest lucru se va reflecta si in fizicul tau, chiar si prin simple gesturi si limbaje ale corpului.
Un om frumos pe dinauntru si care se iubeste pe sine, automat e frumos si pe dinafara. happy O sa vezi asta, cand o sa mai cresti. O sa-ti dai seama care sunt oamenii rai si oamenii buni, care sunt cei frumosi si care sunt cei urati, intr-o secunda.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu parinti cum te intelegi?

| SupMates explică (pentru RAY):

Destul de ok, uneori ma mai cert cu mama dar pe motive puerile si nu dureaza.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu te vezi foarte distorsionat fata de cum esti in realitate, pentru ca nu ai deloc incredere in tine, naiba stie din ce motive (probabil influente mass-media, ai fixat in minte un tipar de frumusete cu care nu simti ca te asociezi). Trebuie sa te maturizezi si sa lucrezi la asta. Esti om, ai calitati (de descoperit, se pare), ai si defecte, este firesc. Uite o serie de clisee foarte adevarate:
nimeni nu e perfect, frumusetea e subiectiva, sunt lucruri mai importante in viata decat asta, nu exista oameni urati, doar caractere.
Orice persoana ingrijita arata bine. Sa te urasti pentru niste lucruri cu care nu ai ales sa te nasti si cu care trebuie sa traiesti toata viata... e stupid :)). Accepta ce nu poti schimba. Fa schimbari unde se poate si crezi ca e nevoie (idk, poate ti-ar prinde bine o freza noua), dar nu te mai subestima si nu-ti mai bate joc de tine cu gandirea asta. Incepe sa te apreciezi altfel, ori mergi la psiholog pentru ca ce descrii tu suna a dismofie.

A, da, si arunca un ochi pe canalul asta, poate o sa-ti dai seama cat de norocos esti:
https://www.youtube.com/channel/UC4E98HDsPXrf5kTKIgrSmtQ/videos

| Plato a răspuns:

Eu sunt de acord cu "cateva persoane".

| Lioana a răspuns:

Poate ca standardele tale de frumusete sunt mai ridicate decat ale fetelor care te plac. E normal sa gasesti persoane care sa te placa. Orice sac isi afla petecul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii îţi văd sufletul, bunătatea şi felul tău de a gândi. Ţine minte că nu există om frumos! Frumuseţea oricum e trecătoare şi n-are rost să-ţi faci griji.Cine te va iubi, te va iubi aşa cum eşti şi nu va cere imposibilul sau să-ţi faci de exemplu operaţii plastice pentru a te face mai,, frumos,,. Împrieteneştete cu acea fată şi cine ştie unde ajungeţi! happy

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu!
O mica corectie: Toti oamenii sunt frumosi, ce ai vrut tu sa zici e ca nu exista om urat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Am avut în vedere că degeaba eşti frumos dacă cândeşti cu tălpile şi oricum, frumuseţea se duce, chiar dacă eşti cel mai frumos de pe pământ. Şi după ce mori te transformi în praf.

| Gabriel2424 a răspuns:

Avem multe de clarificat, omul nu se uita decat la aspectul tau fizic, oamenii incearca sa te cunoasca, sa vada cum esti, ce preferinte ai, nu poti sa zici ca esti urat, neatractiv tu trebuie sa ai despre tine o impresie buna, daca nu ai tu cine ai vrea, fii mandru cu tine ca asta estu tu ca om, poate sa fie un om cat de frumos, daca e prost sau rau la suflet degeaba, il strica, ai incredere in tine, asta e cheia succesului in viata.