| Cdcecdce a întrebat:

Salute TPU, am o problema cu acneea si cu punctele negre de pe nas, barba si puttin pe obraji. Imi puteti recomanda ceva?! Antibiotice, lotiuni sau price alte solutii care dau rezultate garantat... Poate si ceva incercat de voi ce a mers.
Va rog.

Răspuns Câştigător
| metehne a răspuns:

Bună. Dacă vrei să scapi definitiv de toate aceste probleme ale tenului, recomand cu încredere un consult la dermatolog.
E posibil ca toate aceste probleme sa fii apărut și din cauza alimentatiei, iar fără un diagnostic corect, nu vei știi dacă chestiile pe care le vei lua (majoritatea după ureche), își vor face efectul sau nu.
E important sa tratezi, și nu in mod superficial, orice problema de genul. De aceea cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog.
Pa, pa

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E o problema delicata. Dacă ai coșuri și pe obraji înseamnă ca e posibil sa ai tenul gras. Tenul gras necesita îngrijire specială. Trebuie sa te speli pe fata de 2 ori pe zi (nu mai mult) cu gel de curățare special pentru ten gras. Niciodată cu săpun, săpunul usucă foarte tare pielea și o face sa producă și mai mult sebum. Hidratare numai dacă este necesar, tenul gras se hidratează natural, se recomanda o crema (specială pentru acest tip de ten) și numai atunci când îți simți tenul uscat pentru ca altfel îl sufoci și porii se vor astupa, deci dacă nu înlături sebumul corespunzător atunci nu e de mirare ca apar coșuri și punctele negre. Punctele negre sunt poți astupați cu praf si alte impurități.

Dacă nu ai tenul gras, ignora sfaturile mele.

| JustDeedee a răspuns:

Iti recomand produsele de la Gerovital. Sunt cele mai bune! O spun din proprie experienta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomand antibiotice pentru puncte negre si acnee, recomand in schimb: apa calda si sapun, ca punctele negre se fac de la depuneri de transpiratie, praf si alte impuritati si dintr-o igiena precara. Cosurile/acneea se fac de la inflamatia punctelor negre.
Ti recomand o curatare manuala mai prfunda, folosind sapun de bebelusi sau sapun Dove (care este mai bland si mai cremos) si malai de porumb.
Se spala fata foarte bine cu apa calda si sapun si se lasa clabucul pe fata. Degetele umede se introduc in mali si se pun pe fata peste clabuc, incepand o curatare mecanica, de la frunte in jos, spre tample, obrazi, nas, bura, barbie.
Totu se face incet, cu miscari usoare de rotatie, ca sa iasa tot ce a intrat in porii pielii.
Dupa ce ai terminat curatarea fetei cu malai si spuna de la sapun, clatesti fata cu apa calda si stergi cu un prosop f curat, folosit doar pentru fata.
Spalarea fetei se face de 2 -3 ori pe zi, musia cu apa calda si sapun, pentru a curata tranpiratia si tot praful, mai ales dupa ce veii de la scoala sau joaca, ori plimbat in aer liber.
Poti face acea curatare mecanica cu malai si spuma de sapun, de 2-3 ori pe saptamana, dupa acre trebuei sa-ti intretii fata curata. Spalarea obligatorei a fetei trebuie sa fie de 3 ori pe zi, dimineata la trezire, la intoarcerea de la scoala si seara, inainte de culcare, cand faci si dusul de curatenie.

| Cdcecdce explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfat. Tenul meu arata ingrijit si il curat de 2-3 ori/zi, iar seara si dimineata dupa ce curat imi masez tenul cu o crema hidratanta dintr-o gama speciala
Tenul e hidratat, doar cosurile si punctele isi FAC de cap. Am sa incerc ce ai spus si cu siguranta tu merita-i fundita