| introduaicinumele a întrebat:

Saptamana viitoare incepe scoala, eu am trecut a 9a. Voi cum va pregatiti? Adica vreau sa spun cu ce veniti in prima zi la liceu? Si in prima zi de liceu trebuie sa vina si parintii cu noi? Ca in generala in prima zi directoarea tinea un discurs si veneau si parintii.
Precizez ca nu sunt cu niciun coleg din generala in clasa la liceu.

9 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! happy
(Nu mă pregătesc)
În prima zi trebuie să ai la tine doar un pix şi un caiet în caz că primeşti orarul sau aşa ceva şi ghiozdanul ca să îţi pui cărţile în el.
Părinţii, nu erau nevoiţi să vină cu tine nici până acum. Vin cu tine doar dacă vor.
Succes!

| Andya a răspuns:

Eu zic sa iei legatura cu colegii happy Sa va cunoasteti, eventual sa schimbati pareri legate de treaba cu parintii.
Nici in generala nu e obligatoriu, nici la liceu.
Si cu ce sa vii la liceu: cu un caiet si un pix, nu o sa se intample nimic spectaculos in clasa. Doar va da orarul.
happy

| SuperMagicSmile a răspuns:

Si eu tot a 9 a am trecut si nu-mi fac streslaughing
Dupa mine, cred ca o sa fie tot ca intr-a 5-a.Venim in curtea scolii,ne repartizeaza pe clase,diriginti etc., ne baga in clasele in care vom invata, face dirigintele/diriginta prezenta, poate zice si un discurs laughing
Si nu vad de ce ar venii parintii, decat poate daca ti-e frica sa nu te pierzi si ei stiu mai bine scoala decat tine.Altfel,eu nu i-as aduce.Dar pentru mine e mai bine deoarece am intrat la colegiul la care am invatat din clasa 1.
Cat despre carti, o sa vin cu un carnetel ca sa notez orarul si alte lucruri care ni le mai zice dirigintele/diriginta.Cat despre directoare(in cazul meu director), e posibil sa tina un discurs din moment ce multi elevi o sa fie nou veniti la scoala respectiva.Parinti nu cred ca o sa fie prea multi (ai mei dintr-a 4-a le-am zis sa nu mai vina).
Presupun ca o sa inceapa la 9, si pe la 11-12 o sa se si termine toate festivitatilelaughing
Cel mai greu o sa fie sa te asezi in banca cu un necunoscutlaughing Eu planuiesc sa ma pun prima ca sa nu trebuiasca eu sa fiu cea care intreaba daca-i liber locu' laughing)
Si, bineinteles..asezarea in banci care va urma ziua urmatoare in care ori vei sta tot cu necunoscutul/necunoscuta cu care ai stat in prima zi ori va trebui sa stai cu altcineva. Poate o sa va aranjeze dirigintele si o sa scapilaughing

| introduaicinumele explică (pentru SuperMagicSmile):

Nu-i problema ca ma pierd sau ceva laughing am mers singur prin tot Bucurestiul laughing
Iar cu necunoscut/a nu-i problema, ma adaptez repede laughing
Eu intrebam sa vad ce zic altii laughing

| irbis96 a răspuns:

Poti sa mergi cu parinti dar...mai bine nu happy
Nu ai nevoie decat de o foaie si un pix pentru orar si ceva in care sa iei cartile, asta in cazul in care ti le dau tot in ziua aceea.

| Marina01 a răspuns:

Hm, imi emintesc de mine in clasa aa, da am venit cu tata, nu e o rusine sa vi cu un parinte in clasa a9a pentru ca e bine sa ai pe cineva cu tine, te vei simti ciudat cu atatia oameni care nu ii cunosti in jur. Dupa ce se va termina careul, veti merge in clase si va veti cunoaste dirigintele/diriginta, o sa va intrebe pe fiecare in parte cum va numiti si din ce scoala proveniti! Prima zi de clasa a9a nu este extraordinar de frumoasa, nici clasa a9a nu e prea wow, dar va fi bine big grin!

| RosyInferno a răspuns:

Pai. nu ai ce te pregati. In liceul in care am intrat este obligatorie uniforma, deci ma duc imbracata in uniforma, imi iau o geanta unde-mi un pun caiet si un pix, ceva si cam atat. Prezenta parintilor nu este obligatorie. Cel putin nu in clasele mai mari. Dar daca vrei sa ai suport din partea parintilor, este ok sa vina cu tine. Oricum, hai sa ne pregatim saptamana aceasta sufleteste, sa incepem anul cu zambetul pe buze si gata de teste si invatat.

| TheBoy1234 a răspuns:

Pai... acum ca esti la liceu eu zic ca te-ai face de ras daca ai veni cu mami la scoala, acum ai colegi noi care nu te cunosc si daca te vad din prima zi cu mami o sa te ia la misto, o sa trebuiasca sa ti mereu fruntea sus si sa nu te lasi la nimenibig grin.Si sa iti aduci cu tine doar un pix si o foaie sa iti scrii orarul si eventual ghiozdanul daca va da cartile.
BAFTA!

| introduaicinumele explică (pentru TheBoy1234):

Nici nu vreau sa vina parintii! Merg singur prin tot orasul si pur si simplu m-asi simtii prost laughing
Intrebam sa vad ce zic altii, bafta si tie.