| UmbraDeVulpe a întrebat:

Se poate ca din cauza zgarieturilor de pe lentilele ochelarilor sa nu vad chiar asa cum trebuie chiar si dupa ce ii sterg cu servetele pentru ochelari? Totusi sincer sa va spun de cand folosesc servetele de astea nu i am mai spalat, atunci o fi de la asta sau de la zgarieturi? Daca de la zgarieturi, atunci ce sa fac pana cand am alte lentile in caz ca nu pot scoate zgarieturile de pe lentilele astea? Sau oricand poti scoate zgarieturile de pe lentile? Sau nu chiar oricand

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă lentilele nu-ți mai sunt bune (dioptriile), te-ai gândit la asta?

| dullcat a răspuns:

Daca vrei sa nu mai capeti zgarieturi folosesti doar o picatura de detergent de vase plus putina apa si cureti cu degetele. Apoi clatesti cu apa si absorbi picaturile ramanse cu un colt de servetel, nu sa freci sticla. Fara solutii, fara lavete, fara servetele speciale.Iesi inclusiv mai ieftin si lentilele iese impecabile de fiecare data, mai ales daca le mai si atingi de piele, care contine sebum si se curata greu.Iar data viitoare alege lentile de sticla, nu de plastic, asta daca nu ai deja.

Nu, odata zgariate, nu mai poti reface lentilele cu nimic, nu mai pot fi scoase zgarieturile.Trebuie sa le schimbi urgent daca de la prea multe vezi gri in loc de negru.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianFoanga a răspuns:

Ia ochelari cu lentile de sticla.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianFoanga a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Tu ai lentile de plastic. Se matuiesc.