| Marius009988 a întrebat:

Eu sunt ortodox iar iubita mea este greco-ortodoxa si vrea sa isi faca botezul in apa in curand,se mai poate realiza casatoria religioasa in acest caz, sau va fi nevoie sa ma pocaiesc si eu?

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Va casatoriti doar civil si problem solved.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cum adică iubita ta este grec-ortodoxa? Ce înseamnă asta? Dacă iubita ta este ortodoxă la fel ca tine nu mai are nevoie de botez ca s-a botezat deja si nici nu are de ce sa fie problema la casatorie avand in vedere ca sunt exact aceeasi religie.

| Marius009988 explică (pentru CostinAlamariu):

Vrea sa isi faca botezul pentru a deveni pocaita

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius009988):

În cazul asta, cred ca tot va puteți căsători, nu am cercetat pana acum cazuri din acestea. Dar, dacă simți sa o faci, pocăiește te și tu, va fi mai ușor după aceea și dacă vrei sa Îl cunoști pe Dumnezeu mai mult, te sfătuiesc sa mergi la biserica unde merge și ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius009988):

Eu te sfătuiesc să stai la ortodoxie

| Marius009988 explică (pentru anonim_4396):

Asta vreau, dar mai este posibila casatoria in cazul in care ea se pocaieste?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Marius009988):

Daca ea e protestanta si tu ortodox nu va puteti casatori. Ea trebuie sa revina la ortodoxie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sau invers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand biserica ortodoxa e cea adevărată a lui Dumnezeu celelalte sunt secte. Poți fi pocăit și cea ortodoxă sunt multe învățături ortodoxe puneți mâna pe cărți ortodoxe găsiți un duhovnic cu har si țineți poruncile lui Dumnezeu. Biserica ortodoxa e cea complexă și catolicismul e eretic. Învățăturile lui Dumnezeu le găsești în ortodoxie.

| Lucianvk88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica ortodoxa este la fel de adevarata ca Alba ca matreata si piticii ei.Toti religiosii au impresia ca religia lor este cea adevarata.
Ok, la nivelul la care sunteti pe scara evolutiei spirituale este exact ce aveti nevoie, asa cum unui copil ii spui ca l-a adus barza in loc sa-i arati un film cu ce s-a intamplat exact si sa-l traumatizeti pentru tot restul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Știm sigur, desăvârşit sigur, că mântuirea este în Biserica Ortodoxă, cea întemeiată de Iisus Hristos-Dumnezeu şi cârmuită de El de la început, nu de la o vreme oarecare încoace. În afară de Biserica lui Hristos, Cel cu Cruce, „Una, Sfântă, Sobornicească şi Apostolească Biserică" altă cale de mântuire nu ştim."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu uita că ești o cărămidă duhovnicească din marea clădire a Bisericii lui Hristos. Rămâi cuminte în acest zid socotindu-te legat de celelalte cărămizi cu mortarul iubirii."

| DonacheLiviu55 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu esti unul care repeta cuvinte fara sa le inteaga sensul.Cum le zice la aia? Hristos este doar un mit. Biserica s-a folosit de el doar pentru putere.Iar YHWH a fost un scapatat venit aici pe planeta o scurta perioada de timp.S-a dus inapoi asa cum a venit.Dar oamenii slabi de minte au nevoie sa creada in ceva, si apoi se cred mari sfinti ca tine si incep sa dea sfaturi dupa mintea lor aia creata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonacheLiviu55):

Fals.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonacheLiviu55):

Și tu ești un bou cu 100 de conturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic să rămâneți amândoi în ortodoxie și să citiți cărți ortodoxe învățăturile sfinților. La secte se interpretează Biblia atâta tot care nu sunt învățăturile lui Dumnezeu doar interpretări BiBlia are o taina fiecare om o citește și o interpretează greșit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Fără îndoială, la ziua Judecății nu vom fi întrebați ce-am citit, ci ce-am făcut; nici dacă vom vorbi cu dibăcie, ci dacă am trăit cum se cuvine."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

* Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunţă la confesionalitate… Tendinţa Papei de a atrage în acelaşi staul pe toţi creştinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă şi un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.
* Sectarii au provocat o libertate catehetică care-i duce la erezie.

* Diavolul ştie şi el Scriptura, însă diavoleşte, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înţelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
* Dracii nu au putere asupra creştinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiţilor (de tot felul) este lepădare de primul botez drept şi e păcat.
* Nu da cu bâta în viespele sectare.
* Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar şi pe sfinţii adevăraţi. Aceştia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădaţi de dreptul Judecător vor zice: "Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ţie?" La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: "Duceţi-vă de la Mine blestemaţilor fiindcă nu vă cunosc pe voi"

"Vor merge în iad cu Biblia în mână!"

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Singura biserica care a ajuns la performanta despre care vorbești, adică să cadă foc din cer după multe ritualuri mai mult păgâne este cea ortodoxă. Iar cat privește tradiția "sfinților părinți" nu are nimic din felul de trăire a lui Isus sau al apostolilor. Sunt orbi care călăuzesc alți oribil că tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Oamenii se roagă lui Dumnezeu să-i scape de necazuri, iar Dumnezeu se roagă de oameni să părăsească păcatul. Acum judecaţi, care şi de cine să asculte întâi: Dumnezeu de oameni sau oamenii de Dumnezeu?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Voi sectati nu aveți pe Maica Domnului

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ești în urmă cu 2500 de ani

| Anonimul151 a răspuns:

Pocăința nu înseamnă neapărat să treci la o altă religie. Pocăință, înseamnă să devii mai bun, credincios ( o spun în caz de nu știi).

| omfrumos a răspuns:

Amândoi trebuie să aveți aceiași religie că să vă căsătoriți.

| Lucianvk88 a răspuns:

Cred ca esti ortodox doar de Paste si de Craciun, altfel ar trebui sa stii ce inseamna greco-ortodoxa.