| PumpkinDoll a întrebat:

Se poate face operatie de schimbare a sexului in Romania?

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sa știi ca e surprinzător faptul ca România e printre singurele tari in care procedura asta e gratuită (in alte tari costa in jur de 60.000 euro). Desigur trebuie sa iei un certificat de la psihiatru cum ca ai aceasta boala (pe englezește "gender dysphoria") și asta durează destul de mult.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ce boala albinutzo? Asta nu e boalaaaaa!

| Bondarel99 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dpdv medical si legal e o boala. Adica individul e sanatos dpdv fizic dar problema e la psihic, el nu se recunoaste in acel corp, vrea sa fie altfel. In Romania transexualitatea e o boala (si in celelalte tari la fel, de asta se vrea sa se schimbe legea in strainatate si sa fie considerata ceva normal) iar tratamentul e operatia de schimbare de sex.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bondarel99):

Da-mi si mie un tratat de medicina unde spune ca asta e boala.

| aumih16 a răspuns:

De ce ai pus intrebarea? te incearcalaughing

| aumih16 a răspuns:

Glumesclaughing stai linistita! crezi ca este simplu sa iti schimbi sexul tu nu stii prin cate treci! dureri crampe etc toate pentru ca vrei tu! sa ai alt sex decat cel pe care il ai deja! sa inteleg ca e varsta un factor! crezi ca daca iti schimbi sexul esti alta persoana! ma indoiesc! s-ar putea sa regreti! ai grija! sa cauti colo pe internet! pe Youtube! un documentar de la discovery! cu persoanele care au regretat schimbarea de sex! atunci sa vezi tu ce schimbare de sex vei mai vrea tu! crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este posibil. Este un cabinet in Botosani care ofera operatia de vaginoplastie / faloplastie (depinde de cazul tau).Cum nu stiu exact cum sa ma adresez, o sa incerc sa evit pronumele.Am avut un prieten care a trecut prin asta si dupa operatie nu te vei simti prea bine, cateva simptome includ greata si ameteala, in unele cazuri, si depresia vor aparea ( cum a fost cazul acestui prieten ), trebuie sa iti canalizezi energia pe ce vrei sa fii, pe cine esti, si sa intelegi puterea mintii tale, vei trece si peste asta. Sper ca a fost putin motivant si deah, bafta

| Kerre a răspuns:

Nu, nu este posibil sa faci asa ceva mai ales la noi in Romania.

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Heihappy Nu, in Romania nu este posibila aceasta operatie.