| Wheizii a întrebat:

Sunt a 11-a si in clasa la mine e un băiat cu care vorbesc aproape mereu, eu cred ca e un tip de treaba si ai ce sa vorbesti cu el..adica nu e prost, suntem tovarăși.El nu prea are o situație foarte buna acasă...adica nu prea are bani si nici nu arată îngrijit.(nu miroase dar arată urât,e conștient de asta) si toți rad de el si isi bat joc, dar ma frustreaza la culme asta pentru că niciunul dintre colegii mei nu au vorbit cu el "așa",nu au încercat să îl cunoască și cum am zis e un fain omul si nu inteleg de ce trebuie sa fie așa? De ce lumea judecă așa după cum arăți, eu accidental am intrat in vorba cu el si chiar nu e prost, citește multe cărți și știe o grămadă de chestii. Vreau sa va întreb dacă ori am eu ceva probleme, ori viața e de vina. De ce e așa, de ce lucrurile sunt așa? Si eu stiam faza cu "lumea judecă după aparențe dar din 32 de oameni, sunt singurul lui prieten, nu prea are viața socială. Sper ca ma puteți ajuta cu un raspuns.multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Tu esti singurul lui prieten deoarece tu ai apucat sa vorbesti cu el, dar ceilalti nu. Astazi, aspectul fizic da prima impresie despre o persoana si parca cand vezi pentru prima data pe cineva, stai o secunda, te uiti la el si gata deja stii totul despre acea persoana. (tare mult as vrea sa am si eu,, super-puterea asta" ). Si bineinteles ca parerea lui X despre aspectul fizic a lui Y ii influenteaza decizia de a mai vorbi sau nu cu el sau cel putin o afecteaza. Deoarece bineinteles ca in canzul in care persoana arata bine vorbesti mai diferit in comparatie cu una care are haine mai,, urate" sau nu un aspect fizic tocmai placut.

Exact asa se intampla si cu colegii vostrii. Ei fiind mai redusi mintal, judeca omul dupa aparente si il considera un ciudat deoarece nu este ca ei. Oamenii (astia mai redus mintal) ii accepta doar pe cei care se imbraca la fel ca ei, vorbesc la fel ca ei, se comporta la fel ca ei etc. Si ca sa intelegi si tu cam cum sta treaba, in ziua de azi,, NU AI VOIE" sa fii diferit. Trebuie sa fii ca toti ceilalti, trebuie sa ai acelasi mod de viata ca toti. Ce trebuie sa faca toti, trebuie sa faci si tu. (astea sunt reguli STUPIDE, inventat de noua generatie. Asa ca. NU LE URMA! )

Si da, este normal. Este foarte bine ceea ce faci. Poti fi in continuare cel mai bun prieten al lui. Te poti bucura ca ai o persoana inteligenta ca prieten, ceea ce multi nu au. Si crede-ma, poti invata multe lucruri de la acel baiat. big grin Poti invata din experienta lui de viata, sunt sigur ca o sa fii foarte uimit de ce o sa auzi si cu el chiar ai ce vorbi, crede-ma. Mult mai folositoare decat ce inveti cu altii. Adica sa bei, sa fumezi, sa te dai la orice fata, sa **** si sa mai faci nu stiu ce prostii. happy.

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Uneori gasesti sub o "coaja " mai putin aspectoasa un om minunat, un bun prieten, un omde ajutor, un suflet bun.
da toata lumea stramba din nas
da atunci cand sub o aparenta stralucitoare gasesti un rahat de om, nu mai zice lumea nimic, (aproape ca se asteapta la asta)acum depinde ce cauti.
n-ai tu probleme, stai linistit, nu e viata de vina, proshtii "e de vina" ca au facut din mizeria umana o moda! si daca te iei dupa lume si tiparele si-i faci pe plac, calci in picioare pe nedrept un om bun.

acum depinde cu cine vrei sa tii. ca daca te asociezi cu colegu, iti sar ailalti in cap. trebuie sa vezi
iar asta cu viata sociala e o moda de doi lei, omul daca nu eimpacat si multumit cu el in singuratate, nu-si va gasi fericirea la inghesuiala- inghesuiala e facuta pentru cei slabi) -blaise pascal o zice frumos

| xRaduC a răspuns:

Foarte multi oameni in zilele de azi sunt falsi si prefera, fara sa constientizeze, sa ramana la nivelul superficial, la cel din exterior. Am patit ceva similar saptamana trecuta (am pus si intrebare similara: https://www.tpu.ro/......ul-cum-ma/ ), te poti uita la ce am trimis, ca sa iti faci o impresie si cu situatia in care ma aflu.
Oamenii acorda atentie nu modului in care gandesti si reactionezi, ci modului cum o faci/arati din nefericire (se pot manipula o tona de oameni asa, dar ce bine e ca nu fac parte din turma :) ).
Azi am reusit sa ma simt mai bine, fiindca am inceput sa ii raspund colegului acela al meu care m-a judecat dupa cum arat, si am inceput sa il sacai si eu defensiv. Se pare ca nu i-a mai facut nimeni asta, deci sunt prima persoana care il trezeste la realitate. Se tot impinge in mine random in ore (e mai mare), nu stiu daca intentionat, dar e super enervant sa vezi niste maini dublu cat ale tale aproape pe masa ta si sa n-ai loc de nimic si i-am si zis "da-te, te rog, si nu te mai foi, n-am loc de tine". Nu mi-a zis nimic.
A doua oara azi, ma uitam la ceva total random pe internet pe telefon "needles and pins" si tipul zicea celorlalti "baieti, voi vedeti la ce se uita Radu?" si eu i-am raspuns, pentru prima data :D "asa, si ce daca ma uit?", la care el face "ziceam si eu, doar asa", si eu ii raspund "pai cam des... doar asa". Iar apoi, mi-a cerut la engleza tema, i-am dat-o. :3 Scriu ok. La un moment dat nu intelegea ce am scris si i-am spus "scriu destul de citet, daca te-ai stradui, ai putea sa intelegi ce am scris" si atunci s-a enervat si a ridicat si tonul la mine spunandu-mi "mai taci odata, faci atatea motocuri!". :D M-am bucurat enorm de tare, eram asa de satsifacut ca insfarsit m-am autoaparat de un om toxic. Nici nu iti inchipui. :)
Deci, ca sa reusesti sa ajungi la o varsta unde lumea se respecta indiferent de cum arati, trebuie sa rezisti si sa te opui sistemului. Eu n-am vrut sa fiu de fel ca ei, mi se par... Falsi. Asa ca mi-am facut prorpiul stil (sau adaptat din 2007 mai bine zis).
Sa stii, ca sa gasesti oameni inteligenti emotionali, trebuie sa cauti adanc. Rar vei gasi asemenea fapturi. Dar exista (hello there!).
Nu iti face griji, incearca doar sa il faci sa fie in continuare el, si daca se poate, cea mai buna varianta a lui PROPRIE de a fi. Multi oameni buni au fost schimbati negativi din cauza intimidarii celorlalti din jurul lor. Pana si mama mea are o colega care incearca sa o schimbe, dar si ea se opune (inteleg de unde mostenesc genele astea :3). Oricum, oamenii sunt rai. Ce face omul, face si maimuta, doar ca in cazul nostru, omul este conducatorul acelei turme, iar maimuta este omul.
Sa imi spui, te rog, ce crezi despre ceea ce am scris, e pe bune, dar as vrea sa aud pareri ca sa scriu raspunsuri mai bune/la fel de bune.