| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte stresat, zi de zi fac lucruri legate de bac, insa ceea ce simt ramane mereu in interior. Nu am cu cine discuta lucrurile astea fata in fata, parintii mei ma mai enerveaza uneori chiar daca nu stiu nimic, oricat le as explica. Sunt mai mereu suparat si trist, vad ca incepe sa se vada fizic pe mine. Am citit pe net ca nu e grav si nu se stie de la ce apare, insa eu cred ca mi-a aparut de la cat de stresat si trist sunt. Mi a aparut o pata de sange pe albul ochiului drep, dar ca sa vezi ce parinti atenti am, nu a observat nimeni nimic. Am renuntat de o luna la cafea ca sa evit sa fac vreo problema la inima pe langa stres si suparare insa tot cred ca nu-i de ajuns. Incerc sa mi fac un prieten bun insa mereu sunt dezamagit si tot asa

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Petele de pe albul ochiului apar de la suprasolicitarea ochiului, sau expunerea lui la anumite socuri, pe o perioada mai lunga de vreme.
Albul ochilor spune multe despre problemele corpului tau, de exemplu:
- daca ai ochii galbeni, inseamna ca ai probleme cu ficatul
- daca ai ochii rosii, sau cu firisoare de sange ori hematoame, sunt ochi extrem de obositi, din lipsa somnului, sau a stresului indus de privitul prea multa vreme a unui ecran electronic precum: TV, computer, tableta, telefon samd.
Uneori pe albul ochiului mai poate creste o pielita fina albicioasa, care este specifica ochiului expus la razele solare puternice.

deci, ceea ce ai tu pe albul ochiului este un hematom de la expunerea ochilor timp indelungat la un ecran f puternic.
Totul se rezolva daca reduci drastic orele petrecute in fata acelui aparat care iti afecteaza ochii. Bineinteles ca hematomul cere timp sa se resoarba.

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, de la stres cred si eu

| 1231242 a răspuns:

Too bad, nici eu nu am prieteni, welcome to the club!

| Vendrina a răspuns:

Cred ca noi toti, cei de a XII-a, trecem prin asta.
Este un lucru complet normal. Trebuie sa te eliberezi.
De obicei ajuta putin plans, dar din acela. cu urlete.
Alteori ajuta sa tipi cat de tare poti. Dar risti sa ramai fara vocea.
Cea mai eficienta ar fi sa spui ceea ce simti unei persoane apropiate. Sa o faci sa te asculte. Sa-i captezi atentia. Si daca nici asta nu merge, spune-i tot ce ai pe suflet unui strain.
E din afara. Nu stie ce si cum. El va judeca doar ce vei spune.
Eh.
Asta e doar parerea mea.
Pana la urma stresul este datorat de presiunea care se asupra ta. Poate ca tu insuti iti induci aceasta presiune.
Toti elevii care dau bacul sunt stresati doar ca fiecare se manifesta in felul lui. Unii slabesc si devin stafii, altii se ingrasa pentru ca mananca pe baza de stres si devin gogosi umane. Altii poate par ca-i doare in cot de examen.
Sau unii care par sa fie foarte chill, dar pe dinauntru sa fie o bomba cu ceas.
Totul va fi bine. Nu exagera cu cafeau. Inima ta plange.
Discuta cu colegii.
Exteriorizeaza-te. Dar nu haotic.
Spune-ti pasul intr-un grup de persoane care se afla in aceeasi situatia ca si tine.
Bafta!

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru Vendrina):

Am lasat cafeaua pentru ca simteam ca e prea mult, pe langa stres si tot. Am o mare presiune pe mine caci nu am prieteni, "nu am familie" ( am dar nu ma sprijina, nj realizeaza ce etapa e clasa a 12 a si facultatea) eu vreau la buget in Brasov dar ai mei sunt zero lei, zero bani si de asta sunt foarte presat, si imi fac tot felul de scenarii caut solutii si tot si sunt epuizat chiar daca dimineata ma vad ca stau cateva ore, deja de la ora 2 pana seara la 7/8 nu ma mai vede nimeni pentru ca sunt in camera fac eseuri si variante de bac. La scooala am tras sa iau note si sa scap ca acum dipa vacanta sa fiu mai ok cu notele si sa ma ocup de restul. Insa nu stiu cat o mai duc asa. Mi a fost saptamana trecuta rau nu m-am putut misca din pat, cand puneam picioarele jos nu le simteam, erau "moi", la care mama ca sunt racit... dar nu sunt

| Vendrina a răspuns (pentru NevermindXEXEXD):

Tu te simti singur. Asta este problema ta din perspectiva mea.
Nu ai prieteni spui, dar le permiti sa vina spre tine? Le dai voie persoanelor din jurul tau sa te cunoasca?
Nu spun sa-ti dai sufletul pe tava, dar daca tu esti morocanos si nu accepti sfaturi chiar si de la colegii tai, atunci nu ai "sanse de vindecare".
Fii putin mai putin negativist.
Imbratiseaza optimismul chiar si in momentele grele. Mai ales cand ti se pare imposibil.
Atragi negativitatea si de aceea totul ti se pare ca se duce la vale.
Bacul se da de atatia ani. Inteleg ca vrei note mari si la materii si in examen. Cred ca noi toti vrem asta.
Nu te mai suprasolicita pentru ca in curand vei claca. Te fortezi mult prea mult. Intr-adevar, este foarte important sa inveti si sa ai o nota buna in diploma de bac, dar trebuie sa mai si traiesti.
Sa iesi afara deoarece creierul are nevoie de oxigen ca sa functioneze. Daca tu te inchizi in camera pentru 7-8 ore, respiri CO2-ul pe care-l dai afara. Deci practic iti asfixiezi creierul.
Plimba-te. Socializeaza. Fara sa treci in partea opusa, sa faci abuz de asta si sa renunti la invatat.
In loc de cafea, de dimineata fa niste spor 10-15 minute de exercitii. Crede-ma iti ofera o energie perfecta pe toata durata zilei.
Pentru a retine mai bine. Nu te gandi sa iei pastile. Mananca niste ciocolata. Contine lecitina, iar creierul uman se alimenteaza cu glucoza.
Deci este indicat sa mananci ciocolata.(din nou-fara exces)
Totul are o rezolvare in cele din urma. Si totul va fi bine.
Munca ta din acest an va fi rasplatita cum se cuvine cu reztate pe masura.
Uite. Eu spre exemplu... vreau tot la buget. La medicina, in Bucuresti.
Si ma compleseste aces gand.
Ca trebuie neaparat sa intru. Chiar vreau si chiar trebuie. Si am toata saptamana ocupata.
Dar pentru a nu innebuni definitiv, fac ceea ce imi place mai mult decat biologia. Muzica.
Predau chitara la copii mai mici si cant cu niste colegi la sala de arte. Daca nu ii am in preajma, cant acasa si o enervez pe mama cu cantatul (ma apuca de cele mai multe ori la 22 sau 23 )
Se pune presiune pe mine. Ingrozitoare... de toti... toata familia.
Dar nu-i capat de lume!
Invata sa fi echilibrat si optimist!

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru Vendrina):

Eu incerc sa mi fac prieteni insa poate ca nu e asa cum ma astept eu, m-am gandit si la asta. Intrebarea anterioara e legata de unul dintre ei. Intre timp m-a bagat in seama cu ceva legat de romana caci asa i am ramas eu in minte cu romana laughing, eu vreau sa cred ca m-a bagat in seama cu romana pentru ca nu avea alt subiect de discutie. Ma gandeam sa o las mai usor insa imi e frica ca va fi prea greu mai incolo, intre mine in clasa a9 a si mine in clasa a 12 a e diferenta de la cer la pamant. Pe langa ca sunt mai deschis fata de cum eram inainte, la materiile pentru bac am note foarte bune. Gen la romana in a 9 a aveam de la 4 pana la 7 iar acum am intre 8, 9 si 2 de 10 sunt singurul cu 10 la romana. Insa vreau sa raman asa sa nu scad deloc si simt ca daca nu fac nimic parca nu o sa stiu sa rezolv la bac sau ceva de genul. Dorinta mea din suflet e sa am un amic bun cu care sa mi petrec timpul, unul mai apropiat decat sunt ceilalti insa cred ca cu timpul va fi asta, iar eu vreau prea dintr o data. M am gandit la tot, dar imi e greu

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NevermindXEXEXD):

Crezi ca-ti faci intr-o zi 300 de prieteni adevarati? Nici pe departe. Am avut nevoie de mai mult de un an sa-mi cunosc cu adevarat viitorul cel mai bun prieten, asta doar asa. Amici de-astia de iesit la o bere gasesti peste tot, trebuie doar sa vrei. Vezi sa nu cazi in cealalta extrema, sa nu-ti gasesti locul.

| Puyasigeorgehora a răspuns:

Iti sugerez o "zi liberă", caută niște căști, ia telefonul și mergi pe strada ascultând muzica, orice îți place, ceva ușor: Dusk Till dawn, Nirvana, more than you Know, Carla's Dreams sau, cine știe, satra, nane, Killa, depinde ce-ți place. Vei merge pe strada privind în jos și gandindu-te la tot. Pe mine m-a linisteste muzică, mai ales în drumul spre liceu. Muzică te scapă de realitate