Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt hipersensibila și nu știu cum sa scap de asta, am încercat sa nu mai pun totul la suflet dar chiar nu pot, la orice chestie mă întristez foarte rău brusc și mi se strica toată ziua((

Răspuns Câştigător
| 19flo79 a răspuns:

Salut!
Cred ca poti gasi o doza de incredere si curaj daca iesi afara din casa si mergi in natura.
Sa cunosti oameni noi si sa faci miscare, sa alergi, sa mergi prin parc si sa incepi sa iti asumi niste riscuri gen sa sari intr-o balta de apa din drum sau sa te murdaresti de noroi... chestii simple care nu iti fac rau dar care iti pot da o stare de bine si mai multa incredere in tine!

Iti recomand si o carte scrisa de Victor Frankl.

Succes!

| ofataoarecareee a răspuns (pentru 19flo79):

Da, am început sa fac toate chestiile astea din septembrie și m-a ajutat extrem de mult, am impresia sa fiu altcineva (în sensul pozitiv), încerc sa ies din zona mea de confort cât mai mult și sa vb cu multa lume, sa fac chestii pe care nu le făceam înainte, sa iau riscuri și tot așa

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bun venit in România, nici iadul nu e ca in România, ai nimerit foarte prost sincer, romani sunt campioni la
prostie
fudulie
in a critica pe cineva
au prejudecați
ei știu totul, daca le argumentezi te înjura, jignesc, ii iasă spumele de mămăligă
ei judeca totul, sunt perfecți, se ajuta intre ei la băutura apoi baga cuțitul in tine
sunt foarte iubitori si nu ratează nici o ocazie sa iți verse frustrările, veninul pe tine

la 18 ani fugi din tara asta si de romani, e un sfat important, mult vei suferi, o sa fii dezamăgita, ca romanul e trădător de când exista

| ofataoarecareee a răspuns (pentru RAY):

Pentru mine hipersensibilitate asta pe care o am n are legatura cu romanii, mie sincer îmi place mult în România

| RAY a răspuns (pentru ofataoarecareee):

Pai atunci ce te nemultumeste?

| RAY a răspuns:

Jassmina sensibilitatea emoționala nu e ceva copilăresc

| ofataoarecareee a răspuns (pentru RAY):

Aia zic și eu lmao

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal la 15 anisori sa fii sensibila, inca esti copil, inca esti alintata de parinti si invatata sa primesti tot ce ceri.
Te vei schimba odata cu trecerea anilor, cand vei intelege ca viata reala este diferita de cea in care te tin protejata, parintii.
Te-ar putea ajuta cititul, studiatul, la modul serios, asimiland cunsotinte, fiindca asa vei intelege ce se intampla in realitate, in viata de zi cu zi, in lume si in jurul tau, iar maturitatea se va instala si-ti va da un echilibru psihic, fara iesiri temperamentale sau suparari inopinante.

| Tudy000 a răspuns:

Vezi un psihiatru, o sa te ajute si zic asta pana nu e prea tarziu sa dai in anxietate, atacuri de panica, depresie samd.

| TheWomenizerr69 a răspuns:

Am o rezolva pentru asta, chiar vorbeam cu colegul meu de apartament sa scriu o carte intitulata "Cum sa te doara in pix(nu in pix dar aici nu am voie sa injur) de toate", deoarece nu-mi mai pasa de nimic de cand pisica mi-a mancat gaina preferata, dupa ce o sa public cartea am sa-ti trimit o copie semnata. PS: Nu te mai intrista, nu mor caii cand vor cainii.