| raduspace10 a întrebat:

Sunt minor, am 16 ani. Ma pot intoarce din Italia in Romania, cu avionul ( wizz air ), neinsotit, avand pasaport si cetatenie romaneasca? Mai imi cere cineva la vama din Italia/Romania vreo declaratie notariala?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu. la intoarcere in tara nu cere. Numai la iesire din tara ai nevoie de procura de la parinti. Legalizata evident.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Declaratie nu iti cere, insa nu vei putea calatori neinsotit cu avionul. Vezi daca wizz ofera acest serviciu prin care insotitorii de bord, contra cost, tin loc de insotitor major

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, te poţi întoarce singur în România şi nu mai ai nevoie de nimic!

Dar, dacă vrei să mergi ( iar ) în Italia, atunci ai nevoie de Declaraţia Notarială dată de părinţi + însoţitor major!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!