| anonim_4396 a întrebat:

Sunt timid, ma gandesc tot timpul la 10 lucruri ma gandesc la defecte, sa nu pățesc ceva, sa nu o dau o in bara, când o dau in bara de cele mai multe ori peste 3 secunde încep să plang si nu ma pot controla, foarte rar când ma controlez cu persoanele ce le cunosc bine vorbesc, glumesc etc dar astea sunt cred ca 10-20 de persoane. Nu stiu ce sa aleg dintre A sau B, cu băieții mai vorbesc daca ma baga in seama dar cateva cuvinte dar la fete e jale, daca ma intreaba ce fac zic bine si incerc sa dispar cât mai repede.
Nu stiu daca sunt frumos sau urât, destept sau prost si ma simt foarte singur daca ma pui sa iti fac o lista cu defectele mele scriu până mâine, dară daca ma pui sa scriu cu calități nu stiu ce sa scriu.

Scuze pentru gramatica ma gandesc la prea multe lucruri

Răspuns Câştigător
| Foame a răspuns:

Cea mai puternica forta din personalitatea umana este cea de a sta consistent cu identitatea noastra, in cazul tau timid.Pentru ca daca nu ai sti cine esti, nu ai sti cum sa actionezi.
De acea trebuie sa scapi de povestea de rahat cu "Sunt timid, urat, prost, imbecil, retardat, etc" Pentru ca ghici ce, toti am fost acolo inclusiv eu, gandurile astea sunt prezente de mii de ani dar nu multi realizeaza asta.Si eu m-am facut de rahat,respins de n ori, greseli peste greseli, am inceput sa plang ca o fetita, sa intru in pamant de rusine si multe alte mizerii.
Asa ca trebuie sa te "reinventezi", creaza-ti o noua poveste despre cum vrei sa fi, NU cum ai vrea sa fi.O lista cu un nou om plin de incredere, de neclintit si alte calitati pe care le vrei. Apoi citesti descrierea acea in fiecare zi si actionezi ca acea persoana.Mai usor de zis decat de facut nu? DA, dar nu exista un ocol al frici,este imposibil sa nu simti frica, de acea exista curajul care sa o combata.
Si daca nu iti vine sa vomiti fizic de la emotii, inseamna ca este o joaca de copii ce incerci sa faci.
Nu mai zi mereu sunt timid,sunt timid ca asa o sa actionezi, Zi sunt curajos, sunt imbatabil, sunt de neclintit ca o incantatie in timp ce faci si ceva fizic, ca sa legi o emotie de asta, si creierul tau o sa inceapa sa se comporte ca acea persoana inevitabil.
"Dacă spui îndeajuns o minciună şi îi dai glas cât se poate de frecvent, ea va fi crezută." -A.H
Trebuie sa actionezi asa pana iti intra in subconstient si devine ceva normal.Eu unul asa am facut, acum daca gaseste cineva antidotul fricii(frica de ce cred ceilalti, de greseli etc) sa il pui sa actionezi ca A.H de mai sus, de preferat cu un AR-15.

| Numele384637 a răspuns (pentru Foame):

Mersi ca ai pierdut 2 minute pentru unu ca mine? PA

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer eu nu am inteles nimic

| sskrillex96 a răspuns:

Nu stii daca o sa accepti si poate ca iti este foarte greu dar, ar trebui sa te gandesti serios sa te duci la psiholog. Si nu te gandi ca acolo se duc oamenii nebuni pentru ca nu este asa. Vei primi sfaturi care sa te ajute si sa iti capeti increderea in tine.
Cateva sfaturi de la mine ar fi sa o iei usor si sa exersezi sa treci peste ceea ce te face sa te "blochezi", sa fii timid. De exemplu cand crezi ca apare ocazia sa vorbesti cu o persoana in preajma careia crezi ca ai emotii, inearca sa te comporti normal cateva minute, poarta o conversatie normala, apoi te poti retrage. Si asa exersand capeti incredere in tine