| Rina_1592 a întrebat:

Sunt urata...
Cand ma uit in oglinda nu imi place ce vad. mereu vad fete care sunt mai frumoase decat mine si nu inteleg de ce eu nu pot fi ca ele. nu am defecte foarte mari, nu am cosuri, insa ma simt urata cand ma privesc in oglinda. pana acum multi baieti mi-au spus ca sunt urata si fetele nici nu vor sa mearga prea mult cu mine pe afara.
Nu stiu ce sa mai fac...

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Si daca tu nu te iubesti atunci cine? Cand te uiti in oglinda tu nu vezi ce vad altii adica un chip, tu vezi ceea ce iti spune mintea sa vezi.Normal,defecte.Absurd exagerate.Toti suntem urati intr-un anumit aspect fizic.Devine problematic cand suntem urati in mai multe aspecte morale

| Lora a răspuns:

Fiecare persoana in parte are frumusetea ei aparte nu te poti considera asa doar pentru ca rautatea celor din jur ti-a spus asta

| clauss a răspuns:

Kati sa ti spun ceva, asa eram si eu in adolescenta, ma consideram urat, imi era rusine sa stau de vb cu o fata ca sa nu ma respinga, nu aveam prieteni, pana intr o zi cand am zis ca nu-i capat de tara, sunt alti oameni cu,, defecte,, mai mari, am prins incredere in mine si consider ca daca ai si o calitate esti pe drumul cel bun si inca ceva cand te uiti in oglinda, gandeste pozitiv, considera ca esti mai frumoasa decat ultima data, considera ca cei care te priveste te vad frumoasa si nu stiu cum arati dar cred ca si o tunsoare te poate ajuta

| Sapphire a răspuns:

Eu zic sa te duci la un psiholog. Se pare ai mari complexe de inferioritate si nu e bine. Un psiholog iti va da niste sfaturi bune de urmat.
Pana la urma daca nici tu nu te placi, de la ce te poti astepta din partea celorlalti? Invata sa te accepti asa cum esti. Sunt sigura ca ai trasaturi frumoase, calitati, dar probabil nu stii tu sa ti el pui in evidenta. Schimba-ti machiajul cat de cat, coafura, stilul vestimentar. Dar in primul rand atitudinea conteaza mult, sa nu uiti.

| Christina a răspuns:

Atunci cand incetezi sa te mai consideri urata, atunci o sa te placa si ceilalti. Fiecare om e frumos in felul lui!

| Andr3yCzz a răspuns:

Nu este bine sa te consideri urata...
sunt baiat si nu ma prea pricep, dar ar trebui sa nu te mai displaci atat!
Traieste viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu-ti pese de parerea altora. orice persoana are o latura frumoasa...incearca sa te simti bine in pielea ta si lasa-i pe cei care spun ca esti urata deoparte.nu-i baga in seama. dar totusi poate daca te machezi un pic, iti faci o coafura ceva mai provocatoare si o tinuta mai sexy poate vei fi si tu mai "frumoasa". oricum nu cred ca esti urata. dar incearca totushy niste schimbari! mult noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa iti definesti un stil care sa te reprezinte si apoi sa te aranjezi in stilul respectiv: iti faci o tunsoare care sa te avantajeze (la cineva care chiar se pricepe - nu te duce oriunde), iti dai o forma mai ridicata sprancenelor(influenteaza f mult aspectul fetei), te machiezi in asa fel in cat sa iti scoti in evidenta partile frumoase si te imbraci cu chestii care sa te puna in valoare (gasesti pe net sfaturi cu ce ti se potriveste indiferent cum arati). Iar atitudinea este cea mai importanta. Probabil nu odata ai vazut fete/femei care nu neaparat sunt f frumoase dar sunt placute de cei din jur datorita atitudinii pozitive, vesele, relaxate. Si eu am avut aceeasi problema si asa am rezolvat-o - mi-am propus sa nu mai ies nici pana la piata nearanjata. Nu vrei sa stii cum ar arata marile frumuseti ale hollywood-ului nearanjate... Succes!