| doreal a întrebat:

Tableta mica de 7" sau una de 10, 1", prima e de la Nexus 2013 si a doua este Asus memo pad fhd 10 ( de dimensiuni mai mari ) dar trebuie sa aleg intre aceste 2 dimensiuni, voi ce ati alege happy, sper sa nu credeti ca este o prostie dar decat sa va ganditi la asta mai bine ati ajuta o fata care este intr-o dilema happy.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Trebuie sa ti cont la ce o sa folosesti tableta pentru a opta la 7 sau 10 inch!
Tabletele de 7" şi cele de 10" au un public ţintă diferit, în funcţie de modul în care va fi utilizat acest gadget.

O tabletă de 7" are dimensiuni mai mici şi este mai uşoară, cântărind de regulă undeva la 300-350 de grame, motiv pentru care este mai uşor de transportat şi intră şi într-o geanta de mici dimensiuni.
In cazul unei tablete de 10" trebuie să iei în calcul o geantă aproape la fel de mare ca cea pentru un laptop ultraportabil, iar greutatea este de regulă undeva la 600 – 650 de grame. Prin urmare, tabletele cu aceasta diagonală sunt mai potrivite pentru a fi utilizate acasă, mai ales că necesită folosirea ambelor mâini din cauza dimensiunilor mai mari.

Pentru activităţi din sfera multimedia, cum ar fi jocurile şi filmele, o tabletă de 10" este inevitabil mai potrivită, în primul rând datorită display-ului mai mare şi a rezoluţiei mai bune. Un film se vede mai bine pe un display cu diagonala mai mare, iar un joc, indiferent de genul lui, este mai captivant pe un astfel de ecran.
Mulţi utilizatori de tablete de 10" întâmpină frecvent o problemă: la utilizare îndelungată, indiferent că ne referim la browsing sau filme, încheieturile mâinilor încep să doară puternic, indiferent de modul în care ţii tableta în mâini.
Nu acelaşi lucru se întâmplă în cazul tabletelor de 7", sau cel puţin efectul este mai scăzut în intensitate. Acestea îţi permit o utilizare mai lungă a tabletei, plus că prezintă avantajul de a putea fi ţinute şi într-o singură mână. De aceea, chiar dacă începe să te doară una dintre mâini, o poţi folosi pe cealaltă pentru a utiliza tableta.
Autonomia bateriei este mai buna pe o tableta de 7''fata de una de 10''.
Dupa cum vezi sunt avantaje si dezavantaje! Eu recomand totusi tableta de 7 inch pentru portabilitate si rezistenta bateriei.

Bafta!

| doreal explică (pentru neluL):

Sti ca sunt aceeasi fata care a pus intrebarea Asus memo pad fhd 10 sau Samsung ( nu mai stiu ) mersi, de aceea ti-am dat funda la intrebarea cealalta si cred ca tu o meriti si de data asta big grin

| neluL a răspuns (pentru doreal):

Have a nice day! wave bye, bye