| unstricat a întrebat:

Tot imi vine sa-mi pocnesc incheieturile dintre laba si gamba piciorului. Este ceva rau in asta?, mi le pocnesc destul de des. Parca ma simt mai bine dupa ce o fac. Si cand stau pe scaun nu pot sa stau in pozitie normala prea mult, mereu in vine sa ma schimb sa pun un picior sub fund >- cred ca de aici mi se si trage.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ar fi prins bine să spui câţi ani ai...Este posibil să fie fenomene provocate de creştere, deci ceva normal. Este posibil, însă, să ai probleme la acele articulaţii, datorate, de exemplu, faptului ca stai prea mult pe scaun (câteva ore la şcoală, mai multe ore acasă, la masa unde înveţi şi la pc, poate şi la TV). Fă zilnic, înainte de a coborî din pat, mişcări cu laba piciorului, înainte şi înapoi, lateral, rotaţii. Uşor, să nu forţezi şi nu exagera. Poţi repeta după amiaza. Dacă persistă, neapărat trebuie să mergi la medic, întâi la cel de familie, care să-ţi dea trimitere la medicul ortoped. Sănătate!
Te invit pe lecturirecenzate.ro! O să-ţi placă!