| smileysmiley a întrebat:

Unele persoane folosesc acel "al 6-lea simt"
Ce inseamna asta?
Mereu aud de al saselea simt si nu inteleg la ce se refera, ce inseamna asta?

Pentru cei care au chef de glume sunt rugati sa nu raspunda :*

19 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da, intuitie si clarviziune. Poetii, se spune, sunt inzestrati cu un al saselea simt. Ei sunt vizionari. Uneori prin opera lor anticipeaza parca evenimente viitoare.

| Adya20 a răspuns:

Eu din nefericire am fost inzestrata cu acest al 6-lea simt.de exemplu simt cand o sa mi se intample ceva rau sau ceva de bine.In ziua in care a murit varul meu.in acea dimineata mi s-a aratat in fata un accident de masina in care conducea el, si aveam o stare de neliniste.si intr-un accident de masina a muritcrying simt si ce anume se va intampla. mi se arata multe semne in vise intelegi? nu inteleg de ce am acest al 6-lea simt.se spune ca unii sunt sortiti cu acest simt pentru a preveni anumite lucruri.Nu stiu ce sa zic, de multe ori mi-as dori sa nu stiu ce se va intampla, stiu si cand intru intr-o relatie cat va dura, ce se va intampla si daca voi suferi sau nu.sad este ca o povara.Vad lucruri inainte de a se intampla.si repet mi-as dori sa nu stiu ce se va intampla.

| Costea_Ioan_1968 a răspuns (pentru Adya20):

Sa sti ca iti dau perfecta dreptate, am avut si am aceleasi stari ca tine, sau uneori mai diferit, insa am avut si eu un caz cu un var care a murit in accident cu elicopterul, l-am visat de 2 ori ca se prabuseste, prima oara a scapat cu putine rani, insa la al doilea accident nu a mai scapat, ultimul avertisment ca sa zic asa l-am avut inainte cu 2 ani de la eveniment.

| Dragos_Rusu_1974 a răspuns (pentru Adya20):

Ai fost la psihiatru? Ai idee cate fete ca tine sustin aceasta ipoteza, cum ca ar fi inzestrate cu Dumnezeu stie ce? Numai eu cunosc vreo 4 persoane cel putin de sex feminin care afirma asta. Daca fiecare dintre noi cunoaste 4 persoane cel putin, inseamna ca Romania este alcatuita in proportie de 50-60% numai de oameni "inzestrati". Haide sa ne revenim un pic. Fugi la doctor, fa un RMN si vezi ce problema la cap ai.Si nu glumesc, sau o spun in bataie de joc.Numai bine
PS: Pentru "Robotelul" care blocheaza mesajele la plecare. Avem o rugaminte; a tine Robotelule.Te rugam mult sa-i mai blochezi si pe milioanele de tineri care siluiesc in nestire limba romaneasca materna ca intr-o orgie destinata adultilor.Va multumim

| Vasile_Andrea_1981 a răspuns (pentru Adya20):

Dumnezeu este cu tine, nu-ti mai fi frică! Si eu posed acelasi dar, un pic mai puternica sunt eu as putea spune! Am de asemenea puterea de a influenta omul sa faca ce zic eu si mai multe. Multi oameni nu cred in asa ceva dar, asta nu inseamna ca nu exista! Important este ca tu nu esti singura, ce ai tu este un dar de la Dumnezeu! Bucura-te!

| yanny`s a răspuns:

Eu de exemplu daca ma gandesc la o persoana uneori apare aceasta, apoi mai e chestia cu visurile. visez adeseori ceva ce urmeaza sa se intample sau sunt unele zle in care am asa nu stiu cum sa zic.de exemplu ieri mi s`a zbatut ochiul stang [semn rau] si am vorbit cu o persoana cu care nu prea imi face placere. cred ca astea aer fi "simturile"
laughing

| Bia:X a răspuns:

Uite un exemplu: inainte sa se intample ceva rau simt ca o intepatura in piept sau nu ma simt bine toata ziuastraight face si se numeste intuitie sau cum vrei u sa-i zicihappy

| eveline a răspuns:

Miros, gust, vaz, pipait, auz... Plus înca ceva: capacitatea de a simti cand cineva te iubeste, te minte, te domina. Adica intuitia.asta este al 6-lea simt. dar in general fiecare dintre noi avem ceva special.

| VladyCristian a răspuns:

Salut. Al 6-lea simt nu e intuitia. Persoanele care au al 6-lea simt se numesc clarvazatori. Ei pot vedea, cu ajutorul acestui simt, anumite lucruri. Al 6-lea simt este un simt paranormal. Doar unele persoane sunt inzestrate cu asa ceva. Un clarvazator poate sa vada fapte care s-au intamplat, pot deduce un anumit sir de intamplari pornind de la un singur obiect. Sunt foarte multe presupuneri despre acest simt. Eu am scris-o pe cea mai probabila dintre ele. Sper ca te-am ajutat! happy

| RooN a răspuns:

Mai nu stiu ce sa iti zichappy Dar o sa iti povestesc ce mi se intampla mietongue
Daca ma gandesc cand merg prin parc sau cu masina prin oras la o anumita persoana este imposibil ca acea persoana sa nu apara in fata mea sau sa ma sunehappy
Dupa mine cam asta ar fi al 6 lea simt al meulaughing
:*

| TutiQ a răspuns:

Omul are 5 simturi: miros, gust, vaz, pipait, auz. Al saselea simt se refera (cred) la intuitie, oricum ceva diferit de cele de baza.

| claudiuxs a răspuns:

Al saselea simt(primele cinci sunt:vaz auz miros gust si a pipai)...al saselea simt este ca o presimtire genul nu stii nimic de o persoana dar ai o presimtire buna/rea depinde sau placinta este gata si iti dai seama ce gust are inainte de a sti ceva despre ea...sau ghicesti in viitor sau simti o prezenta al saselea simt tine de presimtire si de paranormal

| nicusor95 a răspuns:

"al saselea simt este bunul simt" laughing)))...doamnee.omul foloseste doar 10% din creier, al saselea simt sau ochiul mintii nu iti spune cand placinta este gata sau cand mamaie face fasole in cratita de ciorba. daca ar stii cineva ce poate face nu cred ca ar veni sa raspunda pe TPU.cei ce pot sa foloseasca mai mult de 10 % din creier au al 6 lea simt

| DyanaDya443 a răspuns:

Pai...da,exista al 6-lea simt! Unii oameni sunt inzestrati cu aces ''al 6-lea simt".De exemplu eu pot citi gandurile oamenilor din jurul meu, alti pot vedea viitorul, sau au viziuni! E tare!

| Adams_Danyx_1975 a răspuns:

Salut nu am avut curajul de ati raspunde pina azi! deci al 6 simt este simtul umorului! _____AW^_^ dar exista si al 7-lea eu le am pe toate 7 al 7-lea e paranormalul viziunea si previziunea este ca o forta mistica din partea a treia din creier ca creste sub forma de ectoplasma! ar trebui sa aveti grija de ce va doriti si nu trebuie sa varsati singele in vint! sunt oameni care ii cauta pe cei cu 6-7 simturi sau cpe cei cu 0 ssimturi aceia sunt fantomele electrocinozoice adica ar trebui sa vorbiti doar cu persoane la care simtiti ca ochii lui nu se vor inchide atunci cind veti vea nevoie de el! eu imi amintesc cum mi-am primit cele 2 simturi mergind prin casa am cazut, ochi erau deschisi dar negrii apoi mi-a venit viziunea cu atunci cind am coborit in trupul meu in timpul botezului! deci asta se intipla oar unor oameni care sunt fericiti cu ochii inchisi dar nu si cu ochii deschisui a 6 crezi tu al 7 zic eu, simt este ceva ce pentru unii e o povara pentru unii un dar pentru altii un secret pentru mine un al 2 lea suflet straluit! cei care aveti multe simturi trebuie sa nu va lasati relaxsati si ginditiva ca acest lucru poate sa va acapareze copii si poate ajunge sub forma de blestem etern! nu va fie frica cautativa si creati discuti cu persoane ca voi care pot sa va ajute si voi pe eii ajutorul reciproc! sper sa va pot ajuta si eu!

| Adams_Danyx_1975 a răspuns:

Puteti folosi al 6lea simt si in unele jocuri!

| onutza_6588 a răspuns:

Al 6-lea simt este:Bunul Simt tongue

| Gheorghe_Iulia_1987 a răspuns:

Buna,ciudat si mie mi se intampla lucruri carora nu le-am dat importanta...de fapt simt, spre exemplu sora mea a dat cateva examene si i-am spus notele de la bun inceput, dar nu ca imi doresc eu sau ca fac pe ghicitoare pur si simplu, vara-mea a fost tot o fericita careia i-am spus media finala de la bac(exacta). cand se intampla ceva de rau...bine,simt si de multe ori sunt persoane care nu sunt cuplate iar eu sunt sigura ca vor fi impreuna si asa s-a intamplat.asta nu se intampla mereu tongue pot spune ca e un a 6-lea simt

| Ionut_Leon_1991 a răspuns:

Al 6 simt este glanda pineala galanda pineala se activeaza numai in momentu in care adormi prin ea se tranzmite visele daca ai putea sa activezi glanda pineala atunci cand esti treaz ai putea sa faci multe lucruri. glanda pineala este asezat in centru creierului i se spune glanda pineala pentru ca e k un con de pin