| mihai200 a întrebat:

Va rog ce sa fac. Despartire,,ce au mai ramas din prieteni mei am impresia ca nu se simt bine cu mune, vesti proaste de sanatate...plang,sunt pesimist, stau inchis in casa timp de 3-4 zile consideranduma ultimul om din lume...uneori am momente cand sunt fericit apoi imi vine deodata sa ma duc undeva unde sunt singur sau "sa termin odata odata cu mine"dureri de cap. Altceva nu. Incerc de fata cu familia sa par fericit ..ma chinui.Multi o sa zica depresie si eu zic dar nu stiu cum sa scap de ea.Nu am spus nimanui pana acum.Va rog raspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| Rumi a răspuns:

Poti incerca asta: scrie absolut tot ce simti pe o foaie si apoi arunc-o la gunoi, dar fara sa o rupi, poate o sa te simti mai bine. Si spuneai ca te intrebi de ce tu si plangi, nu te mai gandi de ce tu. Asta e o perioada care o sa treaca. Si ai incercar macar sa vorbesti cu prietenii tai? Nu stiu, incearca sa faci activitati care sa te faca sa uiti de aceste lucruri. Si cum am zis, sentimentele astea tu le cauzezi si nimeni altcineva, tu le cauzezi prin simplul fapt ca te tot gandesti la probleme, le analizezi, etc. Nu te mai gandi la ele si o sa vezi ca o sa treaca cu timpul.

2 răspunsuri:
| Rumi a răspuns:

Uita de tot, toate, da-le naibii pe toate si uita de toate problemele. Asta e cel ma bun remediu. Traieste-ti viata asa cum e si nu-ti mai face atatea griji. Viata e facuta sa o traiesti.

| mihai200 explică (pentru Rumi):

Am incercat...dar nu a mers am incercat sa imi spun si off-ul dar cui. Aveam o groaza de prieteni dar acum toti au plecat de langa mine...sunt singur si nu pot sa scap de niste ganduri care ma macina in fiecare zi tot ma gandesc cu ce am gersit de ce toti m-au parasit.Pe scurt ma intrep DE CE EU§ si plang

| Rumi a răspuns (pentru mihai200):

Poti incerca asta: scrie absolut tot ce simti pe o foaie si apoi arunc-o la gunoi, dar fara sa o rupi, poate o sa te simti mai bine. Si spuneai ca te intrebi de ce tu si plangi, nu te mai gandi de ce tu. Asta e o perioada care o sa treaca. Si ai incercar macar sa vorbesti cu prietenii tai? Nu stiu, incearca sa faci activitati care sa te faca sa uiti de aceste lucruri. Si cum am zis, sentimentele astea tu le cauzezi si nimeni altcineva, tu le cauzezi prin simplul fapt ca te tot gandesti la probleme, le analizezi, etc. Nu te mai gandi la ele si o sa vezi ca o sa treaca cu timpul.