| anonim_4396 a întrebat:

Va roog sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac. Deci :
Am in clasa un coleg de care imi place, doar ca nu stiu sigur daca si el ma place. Adica nu de cateva zile, de un an si jumatate cam asa. La inceput credeam ca ii place de mine si de alta fata, dar in ultimul timp m-am convins ca nu ii mai place de fata aceea(e si ea colega mea si a si fost cu el). In timpul orelor il prind ca se uita la mine, si eu ma mai uit la el, iar cand ne uitam unul la altul in acelasi timp zambeste. De multe ori se baga cu mine in seama, chiar daca e un subiect banal. El nu se prea pricepe la engleza, si cum se juca pe telefon m-a pus pe mine sa ii traduc, face anumite gesturi cateodata ca sa fie mai aproape de mine. Joia trecuta jucam cu fetele in clasa "matele incalcite" si atunci a venit el si cu inca un coleg si s-au jucat cu noi, iar prima data cand au venit, cum statem in cerc el era in stanga mea si ne-am tinut si de mana. Apoi ei vroiau sa se joace prinsa, si ma tot intreba pe mine daca vreau si eu, dar nu am vrut si apoi ne-am jucat 'lapte gros' si mi-a zis mie sa stau eu ca perna. Iar cum baietii au inceput primii si fetele trebuiau sa sara, el s-a pus primul. Intr-o zi un baiat de la mine din clasa, inainte sa inceapa ora s-a pus in randul din fata pe un scaun ca sa o sacaie pe colega mea de banca, si atunci baiatul de care imi place zicea " dar de ce te-ai pus acolo, ca sa te uiti la ea? " (adica la mine) si apoi el i-a spus "nu ma uit la ea asa cum faci tu".Dar nu a auzit. Cum m-am certat cu o colega el nu a mai zis nimic, dar se vedea ca era nervos. Ieri, in ora de engleza eu am iesit la tabla, iar inainte sa se termine ora, mai erau vreo 15-20 de minute, el si cu alti colegi se jucau in spate adevar sau provocare si eu scriam la tabla un exercitiu, atunci am auzit ca o prietena(care stie ca il plac) l-a provocat sa spuna sincer de cine ii place, si el a zis asa : "bine ma, imi place de... serios acum, o iubesc" (acolo era numele meu). Eram atat de fericita ca de abia ma abtineam sa nu zambesc si sa nu ma exteriorizez, iar dupa ce s-a sunat de pauza, colega care a jucat cu el, a zis ca inainte de asta l-a intrebat cat % sunt frumoasa si el a zis 3%, apoi l-a provocat, a spus ce am scris mai sus si apoi a spus el "nu ma, nu imi place de nimeni". Nu mai inteleg. Azi am fost la poarta, iar la ora de matematica m-am dus in clasa si am lasat pe altcineva in locul meu, iar doamna l-a dat afara(e o poveste mai lunga), iar cu 5 min. inainte m-a intors inapoi la poarta ca sa sunt de intrare si dupa ce am iesit din clasa(clasa noatra este ultima) a iesit el de dupa perete unde statea cu un copil din clasa a3a cred, si cand m-a vazut ca vin, se uita la mine si zambea si ii zambeam si eu, si m-a intrebat daca a plecat profa si i-am spus ca nu. Apoi la penultima ora, cand am avut istorie, la inceputul orei eu cum eram la poarta l-am vazut pe el si pe alti colegi cum coborau, iar el se uita la mine si inainte sa iasa pe usa a zis "ooo,... ceau" ( acolo era numele meu). Eu una nu mai stiu ce sa mai cred. Va roog sa ma ajutati si scuze ca am scris asa de mult dar chiar nu mai stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred.

Răspuns Câştigător
| Hemmingsophobic a răspuns:

Daca un baiat vrea mai mult de la tine, iti vei da seama dupa anumite gesturi:se apropie de tine, ii stralucesc ochii cand vorbiti, te atinge intamplator pe mana sau este mai mereu prin preajma ta. Daca face toate acestea si devine si el agitat cand te vede, inseamna ca te place. Poate sa fie si putin timid.In acest caz este ok daca iei tu initiativa. Fa pasi mici si incearca intai sa-l cunosti mai bine. Poate ca vrea sa va intalniti si in afara scolii. De aceea, ii poti propune sa mergeti la un film sau la un suc. Daca este incantat de idee, este un semn bun. Si cand veti ajunge sa va cunoasteti mai bine, il poti intreba ce parere are despre tine. Evident, asta presupune mult curaj. Insa doar asa vei afla daca este cu adevarat indragostit de tine.

| pisicutzza990 a răspuns (pentru Hemmingsophobic):

Multumesc mult! Problema este si am uitat sa mentionez, ca eu nu am mai fost cu nimeni, el da, iar daca as fi cu el nu as vrea sa afle nimeni sa spun asa, sunt cativa colegi(6) care nu ar spune si ei ar fi singuri care ar sti, dar sa nu afle alte persoane asta mi-e frica sad Pentru ca, nu sunt asa de mare(la varsta ma refer) In octombrie fac 14 ani sad Si nici nu sunt chiar asa de sigura daca as vrea sa fiu cu cineva, cu toate ca in afara de mine si de colega de banca, toti au avut un iubit/o iubita cel putin

| pisicutzza990 a răspuns (pentru Hemmingsophobic):

Oricum il cunosc si ma cunoaste destul de bine, pentru ca sunt cu el in clasa din clasa I... Si din ce ai enumerat mai sus asa este, se apropier de mine, da, ma mai atinge pe mana mai ales cand jucam ''matele incalcite'' ca il chemam pe el sa ne ''descalceasca'' si ma atinge, si ii cam stralucesc ochii, mai ales ca ne jucam o data, iar el era in fata, in fata primei banci si se uita spre mine, si nu mai stiam ce sa fac pentru ca imi venea si mie sa ma uit la el, si se uita destul de mult la mine happy Si da, sta destul de mult in preajma mea.

3 răspunsuri:
| kiroboy a răspuns:

Am si eu o poveste asemanatoare, stiu cum e, nici eu nu stiu ce sa cred sad