| MirunaSunrise a întrebat:

Vreau sa ma apuc serios de limba engleza, am un mare gol in ce priveste gramatica, nu prea stiu sa fac diferenta intre. watched
was watching
are watching
have watched
asta probabil pentru ca nu stiu timpurile... dar sunt al naibii de grele mi le poate explica cineva sau un site ceva. Multumesc si daca veniti cu tu ce inveti la scoala?! Ei bine nu am o profa extraordinara asa ca trebuie sa ma descurc cumva.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

"watched", adica verbul la Past Tense Simple, se foloseste atunci cand vrei sa accentuezi timpul cand s-a petrecut o actiune, cum ar fi: I watched a movie yesterday.
"was watching", adica Past Tense Continuous, exprima o actiune aflata in desfasurare in trecut si intrerupta de o alta actiune, ca de exemplu: I was watching TV when somebody knocked at my door.
"are watching" este verbul la Present Continuous si arata o actiune care se desfasoara in momentul vorbirii: They are watching a game at the moment.
"have watched" este Past Perfect Simple, care arata o actiune inceputa si incheiata in trecut, cum ar fi "I have watched a movie", timpul neavand importanta in cazul asta, fiindca actiunea este incheiata.
Oricum, astea au fost explicatii foarte pe scurt. Daca vrei sa aprofundezi, te sfatuiesc sa faci meditatii sau sa incerci sa inveti singura, de la chestiile elementare, de pe manuale sau carti pentru studiu individual.

4 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Cred ca cel mai bine poti sa le inveti daca ai lua meditatii!
De pe site-uri nu prea poti sa le inveti pentru ca nu iti sunt explicate cum trebuie si nu ai cum sa le intelegi!
Ia niste meditatii, daca totusi, sti cat de cat, nu ai nevoie de multe ore!
Bafta!

| XanderLightBow a răspuns:

Normal a folosit trecutul continuu si prezent continuu si perfect sontinuu. Eu stiam astea de pe la 7-8 ani. Acum sunt maestriu! Eu am invatat din carti tu ai avea nevoie de un meditator!

| MirunaSunrise explică (pentru XanderLightBow):

Ca si la limba romana nu? mersi oricum

| XanderLightBow a răspuns (pentru MirunaSunrise):

Da ca in romana, dar in engleza mai e un timp ce noi nu-l avem : Prezentul Perfect, dar vei descoperi ca sunt si alte chestii ce noi nu le avem, mai bine nu ti0le spun ca s-ar putea sa te pierd!