| Andreea1130 a întrebat:

Ziceti-mi si mie ceva titluri de carti SF

Răspuns Câştigător
| Daria a răspuns:

Zeii Lumii Fluviului de hilip Jose Farmer
Zbor in necunoscut de Timothy Zahn
Viziuni in viitor de Timothy Zahn
Umbrele Imperiului de Steve Perry
Invocarea-Kelley Armstrong
Academia vampirilor de Richelle Mead
Jurnalele vampirilor de L. J. Smith
Conchistadorul de Almeida Faria
Misterul trenului albastru de Agatha Christie
Dune-Casa Harkonnen
Copacul de John Fowles
Cam atatea stiu, sper ca te-am ajutat!
:*

2 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Dune - Fr. Herbert
Fata verde - G. Meyrink
Experimentul Dosadi - Fr. Herbert
Jocul cu margele de sticla - H. Hesse
Sera - Br. Aldiss
Lumea lui Rokanon -U. K. LeGuin
Astea am auzit ca sunt bune... Din ce am citit eu, si nu ma pot lauda cu o vasta cunoastere a stilului SF, incearca 'Cronicile Vampirilor' de Anne Rice,'Mana dreapta a diavolului','Casa de la rascruce','Chinuieste-i pe copii' si 'Prezenta' de John Saul si nu in ultimul rand, cam orice de Stephen King te-ar putea impresiona.happy
Ai mai putea incerca si seria 'Vampiratii' de Justin Somper, personal mi-a placut, e o combinatie de fictiune si aventura.Mai erau si 'Cronicile din Wardstone', dar nu mi se par prea potrivite daca ai peste 14ani.
Daca doresti ceva mai complex, care sa te puna si pe ganduri, incearca opera fantastica a lui Mircea Eliade['Domnisoara Christina', nuvele gen'La tiganci','Uniforme de general','La umbra unui crin...'etc]
Sper sa-ti fi fost de ajutor.Bafta la citit.>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea "Eu sunt numarul Patru" de Pittacus Lore, continuarea e "Puterea celor Sase", apoi Lupta celor Noua"happy