| MartinelUrsuletulStefan a întrebat:

Am cateva intrebari legate de paypal (paypal.com)
Buna, Tpu.Recent am inceput sa fac vlog pe Youtube. As vrea sa pornesc si eu monetizarea, dar nu am unde tine banii.Si de aici rezulta si intrebarile mele: Eu am 15 ani, exista vreo problema daca acolo unde imi fac contul pun ca am 18 ani?
Pentru a finaliza contul trebuie sa introduc adresa mea unde locuiesc, voi platii ceva, va veni ceva prin posta vreodata, va veni cineva la mine acasa pentru anumite motive daca pun adresa unde locuiesc reala?
Dupa ce mi-am facut contul fara card adaugat, platesc ceva lunar sau saptamanal pentru intretinere sau asa ca si taxa?
Va rog sa raspundeti doar daca aveti idee depre acest lucru pentru ca am nevoie de acest cont bancar online.
Multunesc anticipat

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conditia obligatorie ca sa-ti faci cont de paypal, este sa ai 18 ani impliniti. A doua conditie, este sa ai cont bancar si sa-l legi de Paypal, permitandu-le sa te verifice, ca sa-ti dea voie sa folosesti Paypalul.
Contul de paypal poate fii facut pe numele unui parinte, cu toate detaliile corecte, altfel risti ca atunci cand te verifica Paypalul, sa nu coincida numele, sau adresa si sa te blocheze pe veci.

La tine acasa nu vine nimeni, dar ei vor cere documente legale sa le scanezi si sa le trimiti la ei.
Nu te juca cu paypal, ca risti sa nu-i mai poti folosii pe veci si este regretabil.
Un cont de paypal nu costa nimic!
Nu platesti lunar nimic, dar ti se va lua un comision foarte mic, doar cand primesti bani in cont.
Cand faci cumparaturi, tu nu vei platii comision, dar va platii vanzatorul din ce primeste de la tine.

| MartinelUrsuletulStefan explică (pentru Violleta2022):

Da, dar am vazut copii de varsta mea cu cont paypal pe numele lor, dar si-au pus data de nastere a unui parimte, de exemplu...
Paypal-ul se poate folosii si fara card, in cazuri restranse, dar se poate folosii...

| Violleta2022 a răspuns (pentru MartinelUrsuletulStefan):

Eu nu am vazut asa ceva, in plus a trebuit sa-mi trimit copie dupa pasaport la verificare.
Deci, nu stiu pe cine ai vazut tu, ca eu lucrez cu Paypalul de cel putin 10 ani si cand imi expira cate un document la ei, ma identifica intotdeauna cerandumi copii dupa acte de identitate.
Si nu, Paypalul NU se poate folosii fara card bancar sau credit card legat de el.
Cine ti-a spus minte sau habar nu are de asta, pentru ca Paypalul nu poate functiona asa, fiind una din reguile lor fara de care verificarea nu este completa si contul nu este eligibil.

| NLS a răspuns:

Https://forum.softpedia.com/topic/769755-taxe-si-comisioane-paypal/

Vezi ca faci anumite greșeli mari.
PayPal nu e un cont bancar online, cum susții.
E un serviciu de plata sau transfer de moneda, care pentru a funcționa, trebuie sa aibă atașat un cont(card). Fie contul de salariu, fie un card de credit, sau debit. Dacă creezi doar contul PayPal "fără card adaugat" cum susții, te uiți la el mult și bine.
Nu costa nimic întreținerea contului, dar taxele se iau pe transferuri, sau când incasezi (in calitate de vanzator-iar pentru asta trebuie sa ai o firma inregistrata).
Și nu, nu poți deține un card de salariu sau un card de credit înainte de 18 ani, deci nu poți folosi nici contul PayPal, decat dacă atașezi cardul de salariu sau de credit al unui adult din familie.