| pauliojan a întrebat:

Avem 2 scenarii cu doua intrebari! Multumesc!

1. Ai o firma platitoare de Tva cu cod caen aferent vanzari autoturisme.(import-export ..cum sa numi) etc. Cumperi o masina pe firma din Olanda... o aduci in tara si vrei sa o revinzi lui Gicu (ok +tva )
..intrebarea este.:
Tu ca firma mai e nevoie sa inmatriculezi acea masina (tinand cont ca ai facut acte de export ..pt reinmatriculare) inainte sa o vinzi?

Scenariul 2.

O firma din Italia,cumpara din Belgia aceeasi masina,factura,acte export, etc. etc si o factureaza tot lui Gicu. Acuma Gicu are acte de export din Belgia dar factura de pe firma de Italia... e posibili asa ceva?

Ps : caut varianta absolut legala si corecta!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Firma care importa masina nu este obligata sa o inmatriculeze, o va inmatricula Gicu. Ca exceptie o poate inmatricula doar daca apoi foloseste masina o perioada si apoi o vinde lui Gicu.
2.Da, este posibil, de altfel este similar situatiei expuse la intrebarea 1.
Nu are importanta de unde a cumparat firma din Italia masina si Gicu nu va primi actele de import, va primi doar actele de la firma din Italia si va inmatricula masina.
Ambele variante sunt sigure si corecte.