| anonim_4396 a întrebat:

Cat de vechi trebuie sa fie un obiect pentru a fi expus in muzee? cati ani sa aiba? am o trasura antica, dar nu stiu daca e chiar atat de veche incat sa fie primita intr-un muzeu sau ceva. e o trasura din aia, pe cand nu existau masini si lumea mergea decat cu trasura, adica cred ca erau masini, dar din alea vechi vechi, nu eram masini ca in ziua de azi, in fine. nu stiti si voi un magazin sau ceva de genu care sa cumpere tot felul de vechituri? In Arad, sau Timisoara.

2 răspunsuri:
| AndreeaNustiu a răspuns:

Poi depinde de exponate, ghidul stie cel mai bine asa ca intreaba-l pe el de cati ani sunt, unele pot fii si de 1000 ani in muzeele mari, si nu cred ca e atat de veche totusi masinile au aparut in Romania acum 60-70-80 de ani cam asa poate mai putin de atat, dred ca mai mult de 100 de ani nu are acea trusa, nu stiu ceva pe ea? Eu am o carte de 200 de ani si nu aveam ce face cu ea asa ca m-am dus la un muzeu sa vad daca mi-o poate cumpara, dar au zis ca nu se poate trebuie sa ai carti peste 300-400 de ani, dar nu stiu ce sa zis la trusa, pastreaz-o daca e atat de veche precum zici tu, in ceva timp o sa fie mai valoroasa, asa ca bafta!
P.S.Scuze de greseli, mam grabit!

| Rodica6666 a răspuns:

Peste 100 de ani, desi poate sa fie si mai tanara trasura, trebuie sa vorbesti cu cei de la muzeu.