| Doesntmatterbro a întrebat:

Buna, mi-am luat o chirie in data de 10 si im data de 2 trebuie sa platesc curentul si tot. Normal nu trebuie platit din data din care m-am mutat? Va rog frumos explicati-mi cum sta treaba cu cheltuielile si de ce trebuie platite mai devreme decat m-am mutat. Multumesc frumos

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia legatura cu proprietarul si spune i, intreaba l pe el daca numai sti cand te ai mutat in chirie, luna si data, si daca fostul chirias si a achitat facturile la curent, ca practic nu i ti poate imputa ție facturile ne plătite de fostul chirias, deci numai proprietarul stie, el are chitanțele cu plățile anterioare, suna l pe el sa rezolvi ca ajungi sa platesti penalizari daca te debranșeaza ei de la lumina, de fapt nu tu platesti ci proprietarul dar tot tie o sa ti ia din bani, cea mai proasta solutie este statul in chirie in românia țara hoților.

| Ciprian09 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Salut Cristi, depinde de oamenii pe care ii gasesti ca si proprietari! eu de ex am fost nevoit sa-mi iau chirie din cauza serviciului.am preluat cheltuielile din data in care am ajuns in apartament, ce a fost inainte a platit proprietarul.ca de ex avea frigiderul defect, eu am platit din banii mei reparatia, iar la sfarsit de luna, mi am scazut reparatia frigiderului din banii de chirie! toate bune si frumoase pana acum! oameni ok si cu bun simt!

| Ciprian09 a răspuns:

Daca este factura pe perioada in care ai stat acolo, ca de ex.10.10-02.11.2021 este si normal sa o faci. daca este pe o alta perioada in care tu nu ai stat acolo ca si chirias, facturile trebuiesc platite de catre proprietar!

| Doesntmatterbro explică (pentru Ciprian09):

Inca stau aici si in data de 10 m-am mutat aici, electricitatea administratia si internetul le platesc in 2 si eu in 10 m-am mutat. In 2 trebuie platite sau in 10? Suspectez ca o stat cineva de dinainte aici de aceea poate ma pune sa platesc in 2 de-aia intreb

| Ciprian09 a răspuns (pentru Doesntmatterbro):

AMIGO,pe contract ce scrie? presupun ca ai un contract facut cu proprietarul! ti am explicat mai sus,daca facturile,internet,curent, apa, etc etc sunt din data din care tu te ai mutat acolo, este normal sa le platesti. daca nu sunt din data cand tu te ai dus acolo, este responsabilitatea proprietarului!

| Doesntmatterbro explică (pentru Ciprian09):

Deci m-am mutat in 10 asta inseamna ca trebuie platite in 10 luna urmatoare. Asta am inteles

| Ciprian09 a răspuns (pentru Doesntmatterbro):

E greu frate cu tine, deci, ce e de platit de pe data de 10 de cand te ai mutat tu acolo pana in 2029, este datoria ta sa o faci.ce a fost inainte sa te muti tu acolo, este de datoria proprietarului sa si achite facturile si restantele ramase! este ok acum?

| Doesntmatterbro explică (pentru Ciprian09):

Esti paralel total, ai raspuns total gresit si nici nu stii ce vorbesti. Era o intrebare simpla la care mai indus in eroare cu minciuna. Nu se plateste din data in care te muti ca se plateste din data in care vin cheltuielile, data nu se schimba in functie cand te muti si tu mi-ai spus ca trebuie sa platesc din data in care ma mut. Eu is greu de cap sau tu ca cersesti funda cu nonsens? Plimba ursul amice

| Ciprian09 a răspuns (pentru Doesntmatterbro):

Tinere,habar nu am ce e aia funda in primul rand!
eu incerc sa ajut oamenii pe ceea ce cunost! daca tu esti mai greu de cap este strict problema ta! ti a lasat si un alt utilizator aceeasi chestie care am scris o si eu! daca esti gasca, plateste si cheltuielile facute de altii! hai noroc si succes! nu am nevoie de funda ta sau ce e aia!

| Ciprian09 a răspuns (pentru Doesntmatterbro):

Daca tie iti vine factura la Eon din luna a 9a si tu te ai mutat in luna a 10 abia, platesti factura din urma? eu pe chestiile astea am vrut sa pun accent, sa nu platesti aiurea facturi pe care nu le ai facut tu!

| dannyel86 a răspuns (pentru Doesntmatterbro):

Sa stii ca si Ciprian09 are intr-un fel dreptate.
Ti se pare normal sa platesti ce nu ai consumat (intre 2 si 9 mai), in conditiile in care pe factura pot aparea costuri mari? Daca un fost chirias a consumat in acea saptamana foarte mult la intretinere (apa calda, energie electrica, gaz), de ce sa fii tu obligat sa le achiti?
Lucrurile acestea merita discutate cu proprietarul, daca factura care apare pe 2 luna viitoare are o valoare exagerat de mare si care nu reflecta consumul tau intr-o singura luna.

| mi25 a răspuns (pentru Doesntmatterbro):

Gresit! Factura nu se plateste la o luna de la inchiriere, ci atunci cand se emite.
Cand te-ai mutat acolo trebuia sa citesti contorul. Cand a venit prima factura tu trebuie sa platesti doar cat s-a consumat din data cand ai inchiriat, diferenta trebuie sa o plateasca proprietarul. Tu nu ai treaba cu vechiul chirias.
Daca nu ai citit contorul proprietarul poate imparti cu tine plata, in functie de cate zile ai locuit pana la emiterea facturii sau nu. Poate sa-ti ceara sa platesti totul.