| Iulian3038 a întrebat:

Cum aflu daca am prprire pe salariu? In 2018 am facut un abonament la Orange si nu l-am platit. Acum m-am angajat și iau salarul pe card. Si daca ar fi sa imi opreasca..cat ar fi?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tipic românesc vrei totul gratis ai avut abonament de ce nu l ai plătit? Credeai ca scapi? Nu ai scapat te maninca puscaria dă doamne

| sierra1 a răspuns:

Ce-ar fi să te uiți tu atent pe fișa/stat de salariu și să citești ce scrie acolo fără să-ți dai cu presupusul?

| johnnny123 a răspuns:

Si noi trebuie sa stim ce datorii ai tu la Orange?

| Invictusman a răspuns:

Cam 33% îți vor pune proprire pe salariu dar doar în cazul în care te-au dat în judecata, nu contează ca te ai prezentat sau nu, ei oricum câștiga fiindcă ți-ai dat acordul prin propria semnătura happy

| Vântulalb a răspuns:

Nu e mai simplu sa intrebi la contabilitate?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Vântulalb):

Întreabă degeaba. El este doar speriat că o să i se oprească din bani. Contabila va ști și ea despre poprire doar în momentul în care vine la firmă plicul de la executorul judecătoresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa te sune politia si o sa fii in contact cu un executor caruia o sa trebuiasca sa ii platesti o suma lunara si daca nu platesti atunci jilava

| Mopmop a răspuns:

Ai sa afli la primul salar sau maxim la al doilea. Stai calm ca nu scapi din moment ce ai contract legal de munca si daca ai o hotarare judecatoreasca la un executor judecatoresc.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Nu se poate opri mai mult de o treime din salariu, în cazul unei popriri.