| sweetys a întrebat:

Depozit bancar vs cont de economii? Avantaje și dezavantaje. Peste tot găsesc doar avantaje.
Ideea este ca de la un salariu la altul îmi rămân bani, bani pe care as vrea sa ii economisesc și sa nu ii mai cheltui inutil. Sau dacă știți alta metoda, dacă se poate sa pun și o limita, la modul un an sa nu pot sa ii accesez. Nu vreau investiții în cripto, bursa, acțiuni etc.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Depozit bancar vs cont de economii? Avantaje "

e unul singur: dobânda!

| flixbuster a răspuns:

Nu poti sa iti tai singur accesul la bani decat daca ii dai altcuiva - ceea ce nu cred ca vrei.

Poti in schimb sa te auto-disciplinezi si primii bani "cheltuiti" sa fie cei economisiti, de care nu te atingi decat in situatii exceptionale (pe care ti le setezi singur: problema medicala, concediu, achizitie bun de valoare, ce crezi tu).

Asa poti face depozit pe un an dar nu te impiedica nimeni daca te apuca damblaua sa dai iama in el sa-l desfiintezi.

Avantaj depozit: dobanda mai mare. Dezavantaj: bani blocati.
Avantaj cont de economii: acces permanent la bani. Dezavantaj: dobanda mai mica.

Vezi singur oferte pentru depozite si conturi de economii comparate aici. Verifica si la banca.

https://www.conso.ro/compara/depozite

https://www.conso.ro/compara/conturi-economii

Eu din ce vad acolo ti-as recomanda planul de acumulare de la Intesa - are dobanda bunicica si banii se aduna intr-un singur cont. Altfel, nu stiu cum faci, in fiecare luna faci un nou depozit cu cateva sute de lei, vezi avea 12 depozite intr-un an, 24 in doi si tot asa.

| zilog a răspuns:

DACA PUI BANI LA BANCĂ IȘI ÎN PIERDERE INDIFERENT ÎN CE FORMA PUI BANII LA BANCĂ
Pentu că ei iti oferă o dobândă mai mică de cât inflația
de exemplu eu am depozit la bancă să zicem de 1000 euro si in fiecare lună primesc dobânda 1 LEU
nu un euro

așa ca nu e o chestie să păstrezi banii in Bănci pentru că de acum pâna în iulie se spune că inflația va fi de 12%

așa ca pune mâna și cumpără RUBLE RUSEȘTI pentru că rusia o să își revină
asta dacă vrei să iși in profit

dar dacă vrei să îti păștrezi banii și doar aât cumpără simplu sârmă de argint
sârmă de aur cu acte la ea
sau cumpără aur
sau cumpără metale cum ar fi zinc cupru chestii din astea care sunt deja lingoruri standardizate omologate si sigur iesi in pâștig
că evreii spun că alt pământ nu mai fabrică Dumnezeu
așa că dacă populatia tot creste creste creste va avea nevoie tot mai mult de fludor cuprou ceva
asa ca daca tu ai deja ceva interesant care nu mai apare altul ca nu mai apare alta planeta ca se termina
cum ar fi fludor cupru zinc chrom vanadium nichel chestii interesante care chiar au aplicabilitate practica
asa ca oamenii o sa aiba nevoie de el si o sa le cumpere de la tine

SAU CUMPARA BNAI DE LA TARILE NE AFILIATE

EXISTA TARI CARE NU SUNT NICI CU RUSII NICI CU NATO

SE CHEAMA GRUPUL TARILOR NE AFILIATE
si astia daca nu au razboi atunci ca or sa fie mai tari de cat dolarul sau rubla

| MrAM a răspuns:

De ce ai opta pentru depozit bancar/cont de economii, in conditiile in care inflatia la ora actuala e de 8.3?! Eu sunt curios ce banca iti va oferi un asemena comision. Sau tu esti putin masochist si iti place sa arzi banii aiurea laughing

| catabalint23 a răspuns:

Cred ca poti sa faci asta prin revolut