| a2nemona a întrebat:

Diferente intre cei saraci si cei bogati?
(Va rog sa raspundeti numai daca intelegeti ce scriu.)
1. Daca in noua clasa, un coleg(fata sau baiat) care are de toate de acasa, acsta povesteste la profesori despre viata sa, in timpul orelor ascultam povestile. Si in pauza colegii ii asculta povestile. Saracul (fie de gen opus sau nu) sta cuminte in banca sa, nu sta cu colegii. Bogatul incepe sa-l terorizeze pe sarac. (sa se compotre urat, sa ameninte cu moartea, sa insulte, sa goneasca etc) Cand vine profesorul in clasa, incepe sa spuna o poveste despre sarac ca are o boala mintala si nu-i apt de scoala. Apoi saracul incepe sa chiuleasca deoarece nu le preda si oricum ei sunt doar 5-6 la ore, unii profesori nu vin. Parintiilor nu le pasa, il bat si ei sa se duca la scoala. Cand se duce la scoala, colegului bogat ii pune o intrebare ii da nota 10, si cand ajung la sarac ii spune sa stea acolo ca stie problema sa, ii pune 5. Se duce la directoare sa-i povesteasca (cum ii povesteste in fiecare vara de 3 ani) si spune ca "colegii nu te cunosc pe tine ca chiulesti".
2. Intr-o iarna, in pauza, sta o fata cu geaca si adidasi rupte in fata usii unde vor avea ora. Vin fete de la alta clasa imbracate cu cizme si geci de piele, si incep sa vorbeasca despre ea cu colega ei de clasa. Ele continua s-o terorizeze(cum scriam mai sus, si sa o loveasca) in pauze, gardienii sunt la usa de alaturi. Ei nu le vad pe ele, nu se intampla nimic grav.
3. O alta poveste cu 2 colege cand invatatoarea o cearta pe cea saraca (cea bogata nu i-a facut nimic), si le spune la elevi sa rada de ea. Parintilor (saraci) nu le pasa, ei ceara copilu ca comportamentul ei (de "statuie in banca") e problema, ca nu-i face nimeni nimic.
4. Alta poveste cu un baiat, (tot intre copiii de la scoala) se aseaza langa saraca in banca in timpul pauzei (el fiind de la alta clasa), vine diriginta in clasa si le face cunostiinta, aceasta accepta sa fie cu el. Mai tarziu incepe s-o atinga sa-i spuna tot felul de cuvinte, nu-l mai baga pe "strain" in seama. (Deci ea are o problema mintala ca-l considera strain? Ea trebuie sa-i stea lui la-) El n-o striga pe nume.
La asta ma refeream cu https://www.tpu.ro/......a-mintala/ Continua sa vina dupa ea, se leaga prin spatele ei de ea pe strada, e cu alte fete in fata ei, lumea stie ca ea e bolnava mintal. Nu se poate scapa de el? Ii face scandal acasa dupa 5 ani de cand a plecat din liceul in care l-a cunoscut. Parintii spun ca ea ii halucineaza, ca e doar lume straina de pe strada, o ameninta cu spitalu de nebuni.
Cu asemenea haos 5 ani, chiar m-au convins ca as avea o boala mintala de "nu il retin", insa eu n-am vorbit cu el niciodata, nici macar nu l-am privit. Daca e pe strada in fata mea, e un strain. Nici macar nu mi-a zis pe nume, si spunea numai prostii pentru public apoi se ducea la altele. Nici macar nu l-am observat, credeam ca vorbea cu altcineva pana sa-l aud ce farsa imi joaca lumea. Chiar m-a pacalit, cu toata lumea de partea lui, am crezut ca am o astfel de problema mintala de nu-l observ. Dar e corect ce face? Adica el are drepturile? Ca el are prietenii si mama zice ca "am luat-o razna, cal inventez". Nu pot scapa de el ca acum daca il inseamna ca-l halucinez?
5. Asta nu-i dintre povestile de mai sus. Daca o copila care are de toate de la parinti face niste rautati, si acolo mai este si una care n-are nimic de la parintii, este corect ca saraca sa fie pedepsita? De fiecare data? Ele fiind verisoare, deci parintii le tin "impreuna" parintii isi pedepsesc fiica.
6. Alta poveste cand saracul vrea sa faca un proiect si are nevoie de ajutor sa-si finalizeze proiectul, acolo se baga bogatul care ii spune lucruri, cerceteaza si vede ca nu este adevarat. Insa in timpul in care a cercetat, bogatul si-a spus si minciunile despre sarac pe la cei care l-ar putea ajuta, si acestia nu vor sa-l bage in seama. Deci daca saracul isi va finaliza vreodata proiectul fara ajutorul altora, acela este deja stiut de lume de la astfel de "dumnezei"?
Deci bogatii fac ce vor, si ii pedepseste pe saraci?
Deci saracul e problema daca bogatii se comporta in acest fel? Nu exista nici o solutie de a scapa de astfel de oameni, ei sunt cei care fac totul corect? Ei au dreptate?
Deci lor le da lumea tot ce vor si saracul e problema?

1 răspuns:
| Superior a răspuns:

Daca as fi saracul din acele povesti, as spune ceva de genul "Ma, n-am eu ce ai tu, dar cu o inima si un cui pot inchina lumea mai mult decat faci tu". I-as dedica si piesa asta (asculta tot) https://www.youtube.com/watch?v=Dvnl-YGTrnM.