| pcris a întrebat:

Este bine de investit bani acum in companii de pe bursa?
Domeniul agroalimentar imi pare ca ar fi bun pe termen mediu lung (peste 6 luni-2ani). Ce credeti?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu de dat un sfat bun, la actuala turbulenta a pietelor, nu se stie ce va fi maine, d-apoi peste 6 luni - 2 ani. Oricum, hotararea este numai a ta si trebuie sa ai mare inspiratie in ce actiuni investesti. Succes si numai bine!

| pcris explică (pentru Ioandelasal):

Sectorul financiar cred ca va suferi inca mult timp. Totusi hrana va trebui produsa si consumata. Ma gandesc ca se vor orienta dupa atata jale pe burse, tot mai multi spre sectorul alimentar...

| a1doru a răspuns:

Incepand de saptamana trecuta,bursa[actiunile]este pe un trend crescator care, se pare ca, va mai dura inca o saptmana doua[asa zic graficele, dar asta nu inseamna ca se va si intampla 100%]. oricum, daca vrei sa investesti pe termen mediu sau lung[1-3 ani],preturile actiunilor, la ora actuala, sunt destul de jos[cu discounturi de pana la 60%]ceea ce recomanda acumulare pentru investitori.pe spot sunt putini emitenti din domeniul agroalimentar[albalact, avicola buzau, boromir,]. sunt multi alti emitenti care merita atentie.
ps.eu te-as sfatui sa mai astepti o saptamana,doua, ca sa vezi daca se confirma sau nu trendul actual. daca nu se confirma, va urma din nou o scadere ce va duce la niste preturi si mai atractiva.
ps.2.niciodata nu trebuie cumparat cand trendul este crescator.

| pcris explică (pentru a1doru):

Eu am mai investit acum ceva ani si am constatat ca longul imi functiona cel mai bine. Acum este perioada asta mai dificila dar daca ai inspiratie cred ca poti face ceva bun acumuland incet la preturile astea. Se pot pastra ceva bani si pentru a lua si putin pe crestere daca apare o oportunitate pe vreun emitent.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine dacă ai studii și experiență în domeniu. Este o afacere cu risc ridicat.