| mafiot1 a întrebat:

Salut.Acum 2 zile am fost la cursurile Glovo si ni s-a spus tot ce trebuie sa facem dar eu nu prea am auzit pentru ca era zgomot in sala.La final ni s-a spus ca avem o lista cu parteneri Glovo si sa ii sunam sa aflam ce comisioane o sa ni ce ceara si ca nu o sa lucram cu banii nostri etc si doar cu banii de la clientii anteriori si practic rulam acei bani non-stop si ca la finalul saptamanii o sa dam banii castigati la partenerii.Dar eu cu ce ma aleg din chestia asta? La Grigore Varlam am vazut ca la finalul programului din ziua respectiva se da banii in aplicatie si as vrea sa stiu daca acei banii din aplicatie sunt toti ai mei +tips si ca la partener ii dau doar banii cash castigati de la clienti?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am fost la sesiunea informativă Glovo și îți spun ceva : nu te băga în asta pentru că nu merită deranjul. Ca sa poți lucra la Glovo, trebuie să închei contract cu firmă parteneră Glovo care mai exact este un PFA plictisit care lucrează tot pentru Glovo, face exact ce faci și tu, numai că lucrează ca PFA, angajează persoane și pretinde comision pentru fiecare contract încheiat. Iar contractul este în funcție de câte ore alegi să lucrezi. De ex. pentru un contract de 2h comisionul este mai mic, când pentru contract de 8h comisionul este mult mai mare. În plus îți este cerut garanție pe ghiozdan pentru care timp de 3 săptămâni îți este reținut din câștiguri câte 45 lei. Apoi plus comision tras de către firma parteneră cu care închei contract, plus taxe la stat că și asta se retine, nu ajungi la nici un rezultat. Apoi să strici bicicleta pentru ei și satisfacția unde rămâne? Pentru schimbat toată transmisia, lăsând alte defecțiuni ale bicicletei, în service mi-a cerut 500 lei numai pentru transmisie. Eventual sa lucrezi pe cont propriu ca PFA, dar trebuie să știi sa îți calculezi bani, cum declari, ce declari în acte, apoi dacă declari o suma mai mică și te prinde Garda Financiară ești bun de pușcărie sau amendă. Așa că, dacă nu știi ce și cum să faci, lucrezi pentru altul.
Vârlam este un papagal plătit de Glovo pentru reclamă. Este influencer ca și alți vloggeri de asemenea. Mergând la sesiunea glovo am ajuns la concluzia ca Vârlam multe nu le spune. Am văzut și eu cum arată banii " ia uite cât am făcut azi", însă de ce nu zice cât la sută merge pe comision și cât la suta merge la stat. Apoi în buzunar îți mai rămâne mărunțișul. Sau poate este și el tot PFA.

Banii din aplicație sunt ai tăi, însă îți sunt calculați la finalul fiecărei săptămâni. Din acei bani, cel cu care ai făcut tu contract își trage x la suta comision, garanție pe ghiozdan și taxele către stat. Restul, dacă rămâne, îți este virat într-un cont bancar.

Eu am vorbit și pe OLX cu angajator partener glovo, iar pe lângă comision îmi cerea să îi dau și bonuri de benzină.

| Denisa0954 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si de partener. prietenul meu e de câteva săptămâni la glovo si ajunge undeva la 500 de lei pe saptamana cu tot cu bacsis si cu tot cu comisioane scăzute. Si da, asa e cu contractul la 2 h plătești putin, dar majoritatea isi fac contract de 2 h si stau si mai mult

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru mafiot1):

Pe jos câștigi mai puțin decât cel care livrează pe bicicletă sau cu mașina. Pe jos primești trasee scurte și mai prost plătite. În fine, faci ce vrei.

| Denisa0954 a răspuns:

Tu primesti bani pe comanda. De ex la o comanda efectuată poti castiga 10, 13 20 de lei în funcție de distanta pe care o parcurgi. La unele comenzi plătește direct clientul cu cardul. La altele, clientul iti da tie banii pe comanda. Tu trebuie sa ii păstrezi, cu acei bani vei plati o următoare comanda pe care o vei avea. In aplicatie te vor anunța daca e nevoie sa plătești tu cu banii Glovo, adică cei pe care ti i au dat clienții, sau daca nu e nevoie sa plătești, pentru ca a plătit deja clientul.
La sfârșitul zilei vei ajunga la o sumă de bani. Banii ti se vor înmâna sau transferați pe care miercuri sau joi în fiecare saptamana. Asta depinde de partener. Tot în funcție de partener se percepe si comisionul care poate fi de 3 sau 5% si mai trebuie sa plătești o sumă de 50 de lei pe saptamana pentru alte cheltuieli de "contabilitate" ale partenerului. De altfel, trebuie plătită si geanta 120 de lei în 3 rate care iti vor fi înapoiati la sfarsitul activitatii. Bacsisul se poate da doar în mâna, nu vei primi bacsis in aplicatie. Si acum sa zicem ca a trecut o saptamana si ai adunat suma de 300 de lei iar partenerul trebuie să ti dea banii. Din acești 300 scazi comisionul, 50 de lei si 40 geanta. Si ce ti rămâne atat iei tu, bineînțeles, fără bacșiș care e al tau si il primesti in mana. Sa ai grija sa ti selectezi orele in fiecare luni si joi

| Simpatic a răspuns (pentru Denisa0954):

Deci glovo asta este in final un sistem MLM bine pus la punctwinking