| Noname123983 a întrebat:

Salut, am făcut 4 Ifn-uri din cauza unor probleme de sănătate ce ajung la vreo 7000 de lei, știți cumva dacă la Transilvania pot face descoperire, credit de nevoi personale dacă încă le am pe acestea active? Tin să menționez că salariul este de 4500 și nu prezint restante sau sa fiu în biroul de credite ca rău platnic.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai 4500 net salar poți să ai un credit total de 1500 lei. Ai rate lunare de 900 lei deja. Mai poți avea de la bancă un credit al cărui rată lunară să fie de 600 lei. Dacă ai de achitat dincolo 7000 lei, soliciți la bancă un credit de 7000 pe care urmează să îl achiți în rate lunare de 600 lei/lună. Dar la fiecare IFN să te interesezi de următorul aspect. La închiderea contractului cu plata sumei integrale, ei percep niște comisioane suplimentare destul de mari. Să întrebi la fiecare, aduni sumele și o să constați că în cazul lichidării împrumuturilor suma totală datorată este mai mare de 7000.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din salarul luat în mână, ratele totale la împrumuturi nu trebuie să depășească 1/3.

| Noname123983 explică (pentru sadrian46):

La rata deja existenta bănuiesc că se va calcula și rata descoperirii sau a creditului de la banca, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Noname123983):

Dacă ai 4500 net salar poți să ai un credit total de 1500 lei. Ai rate lunare de 900 lei deja. Mai poți avea de la bancă un credit al cărui rată lunară să fie de 600 lei. Dacă ai de achitat dincolo 7000 lei, soliciți la bancă un credit de 7000 pe care urmează să îl achiți în rate lunare de 600 lei/lună. Dar la fiecare IFN să te interesezi de următorul aspect. La închiderea contractului cu plata sumei integrale, ei percep niște comisioane suplimentare destul de mari. Să întrebi la fiecare, aduni sumele și o să constați că în cazul lichidării împrumuturilor suma totală datorată este mai mare de 7000.

| mihaela10inta a răspuns:

Depinde de cat va ajung ratele lunare.

| Noname123983 explică (pentru mihaela10inta):

Ratele lunare figurează ca fiind 900 de lei, doresc sa fac descoperirea pentru a achita ifn urile deoarece au dobânzi usturătoare, sunt luate pe mai multe luni și deocamdată nu reprezinta o problema neavând alte cheltuieli suplimentare dar dacă le plătesc pe mai multe luni o sa plătesc o suma destul de mare înapoi față de rata la o descoperire/credit