| AnonimXnX a întrebat:

Salut, caut de munca sa plec in Germania si am sunat la niste anunturi (gen amazon depozit sau fabrica de ciocolata etc) si mi-au zis ca sa ma duc la ei la Arad sau Satu Mare (eu sunt din Gorj) dar eu de obicei cand vorbesc cu o firma de incredere imi cer datele prin watsap direct, oare e teapa sau?

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sti limba Germana sau ce cauti la muncă in Germania, cauta ti aici de munca lasa prostiile visele, multi au fost păcaliti de firme fantoma care le promiteau contracte de munca in Germania le lua banii si adio loc de munca dispăreau cu banii si nu i mai gasea nimeni firme fantomă, cel mai bine angajeaza te aici in România nu visa cai verzi pe pereti ca in Germania nu ai unde sa stai si nu te asteapta nimeni sa-ti dea tie servici.

| AnonimXnX explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ce sa fac cu 1600 lei in Romania? Numai curentul si utilitatile sunt 1000 lei tu te auzi? Nu despre asta am intrebat oricum

| doctorandus a răspuns (pentru AnonimXnX):

Și în Germania? La 1600 Euro salariu chirie+curent+utilități=1000 Euro. Plus că tot restul sunt mult mai scumpe decât în România.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnonimXnX):

Fi multumit cu 1600 lei scade din pretentii stai cu familia acasa nu singur in chirie cumpără ti haine second handf nu de la Zara sau H&M, macar esti acasa in Romania cu familia decat sa fi strain in Germania unde nu te cunoaste nimeni, toti aveti pretentii cit casa salarii mari si muncă ioc, nu merge asa, in Germania sa nu crezi ca stai degeaba si te ajută statul, nu ai unde sa dormi ăia te trimit acasa nu acceptă boschetari cum sunt in Romania care dorm in gara de nord tiganii, cautati aici servicxiu tu nu sti ce vorbesti sunt scumpe aici utilitati intretinere cablu telefon lumina mincarea, dar macar ai familia ta pune ti banii la comun tu cu parintii si va descurcati mama ta i ti găteste si te multumesti cu ce ai nu visa sa maninci icre negre si sampanie, mai bagi o fasole o tocană de cartofi asta e viata, te risti aiurea plecind in Germania sa faci ce, nimic.

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce minte ai cristinelehee hee Unii vor sa aiba bani sa faca si alte chestii nu doar sa aiba de mancare si unde sa doarmahee hee

| Violleta2022 a răspuns:

Cum poate sa fie teapa daca te-au chemat la un interviu in persoana?
nu stiu la cate interviuri ai fost tu pana acum, dar cand firma care afce angajarile te cheama in persona, apia te urci in masina si te duci acolo personal!

| AnonimXnX explică (pentru Violleta2022):

O cunostinta a fost la Arad la interviu a platit 200 euro si nu au mai chemat o de asta intreb, dar tu probabil crezi tot ce spune psd ul ca fac o romanie mai buna sau ca mos craciun exista mergi cu capul inainte fara sa intrebi sau sa cunosti, nu mai raspunde aiurea daca nu stii

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimXnX):

Eu nu cred asta!
Nici o companie nu-ti ia bani cand te duci la interviu, asta sunt minciuni.
Pune cunostinta aia sa-ti arate chitanta platii celor 200 euro...ca se va fastacii si-ti va spune ca nu o are, fiindca in realitate oameniiscornesc asa ceva.
As fii inteles daca ii dadea jobul, dupa interviu, ca puteau spune ca-s bani pentru procesarea actelor, dar in acest caz, iarta-ma, dar minte cunostinta ta, fiindca stiu foarte bine ce zic si nimnei nu poayte face o asemenea ilegalitat, ca intra in puscarie.
Nu mai pune botul la minciunile unora si altora!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ai de grija ca agențiile duc oamenii în microbuze mici înghesuiți ca sarmalele

| Sophieka a răspuns:

Mi se pare nebunesc sa bati atata drum pana la Arad sau la Satu Mare.

Daca vei veni la unul din birourile lor, te vor intevieva, te vor adauga in baza de date si daca le prezinti interes si seriozitate, iti vor cauta de munca, daca nu, nu.

Cauta o firma intermediara in Gorj sau pe langa Gorj, sau incerca la Mayer & Mayer ori pe OLX.

Dar sa nu platesti comisioane in avans si vezi ca daca mergi printr-o firma intermediara, tu vei avea salariul mai mic, pentru ca ei isi trag cateva sute de euro din salarul fiecarui angajat trimis de catre firma intermediara.

| AnonimXnX explică (pentru Sophieka):

Ms de sfat, nu am stiut asta

| Sophieka a răspuns (pentru AnonimXnX):

Cauta pe olx anunturi, uita-te si la tine in localitate. Sunt si joburi cu salarii mai mari, sau cu program 2 zile 2 liber, si in cele 2 zile libere mai poti lua inca un servici...Asta ar insemna sa nu mai ai nici-o zi libera si tot timpul tau sa ti-l dedici serviciului...Dar in felul asta vei pune bani deoparte si peste cateva luni, poti merge de unul singur in strainatate sa iti cauti servici si sa te stabilesti sau avansezi in functie / mai se schimba planurile / iti faci credit de un imobil etc.

| carevaescu a răspuns:

Nu e profi, dar se practică. Nu pot, însă, să-ți spun că nu poate fi țeapă.

| DovleacTurbat a răspuns:

Îți poți lua și țeapă. Ajungi și nu mai vine nimeni după tine.
Caută agenții din Gorj, chiar la AJOFM, poți întreba. Măcar vei fi liniștit că nu iei țeapă.

| AnonimXnX explică (pentru DovleacTurbat):

Multumesc frumos de idee o sa incerc

| andreearusu522 a răspuns:

Mai bine cauta la agenții. Oricum înțeleg că vrei să pleci pleci pentru banii așa fac majoritatea românilor și parca vezi cum rămâne țară goală(și eu vreau să plec tot în Germania pe viitor). Succes