| Gabi19960722 a întrebat:

Dacă cumpăr produse de pe un site din afară ( Europa sau UE ) și vreau să le vând pe site-ul meu din România voi plăti tva? Dar dacă le vând pe un site gen olx, acolo nu trebuie să plătesc tva, nu?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! importul de produse este purtator de TVA, pe care-l achiti la momentul intrarii in tara, vamei romanesti.
Poti sa le vinzi unde vrei tu, ca asta-i problema ta, oricum trebuie sa raportezi ce venituri ai, la sfarsit de an financiar.
Dar TVA-ul il platesti oricum, cand cumperi, cand intra marfa in tara, la vama romaneasca!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă cumperi și vinzi un singur produs, e una.
Dacă faci comerț, trebuie să te înregistrezi ca firmă, PFA, etc.
Atunci va trebui să respecți regulile comerciale, inclusiv referitor la plata TVA.

| Gabi19960722 explică (pentru Violleta2022):

Trebuie sa raportez veniturile daca vand online?

| Gabi19960722 explică (pentru sadrian46):

Daca vand online trebuie sa ma inregistrez ca firma?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Gabi19960722):

Ei, așa am auzit de la contabila mea, că la un venit sub 500 lei pe an, nu e nevoie de nimic.
Peste 500 de lei, bine ar fi să faci măcar asta.
In ianuarie să ceri un formular de declarare de venituri și scrii cât ai câștigat anul trecut declarație pe proprie răspundere și aștepți o decizie de impozitare și păstrezi cam 16% penrtru asta.
Dacă faci profit mare, nu mai merge cu paypal, ceva de genu, ajungi la bănci, rămân urme și va trebui să faci PFA sau ceva de genu.
Dar eu îți urez să ajungi tu acolo și te ajută o contabilă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabi19960722):

Bineinteles ca trebuie sa declari veniturile!
Dar tu pe ce lume traiesti?
Nu le delclari tu, te "declara" vecinul sau prietenul cel mai bun, la Fisc si sa vezi ce amezi si taxe platesti tu.