| Jager a întrebat:

Daca fac o comanda pe PC Garage, cu un cont business, adica pe firma, se anuleaza TVA-ul sau ce se intampla? Funda celui ce ma lamureste!

Răspuns Câştigător
| IonutzMariusz a răspuns:

Nu se anulează TVA-ul pur și simplu la unele echipamente în loc să ai garanție 24 luni vei avea 12 luni, dar echipamentele le poți adăuga ca fiind investiții pentru firmă și plătești mai puțin impozit sau recuperarea TVA-ului.

| Jager explică (pentru IonutzMariusz):

Pana la urma cum e mai convenabil, juridic sau fizic?

| IonutzMariusz a răspuns (pentru Jager):

Fizic! până la urmă ce vrei să iei TVA 24%

| Jager explică (pentru IonutzMariusz):

Voiam sa mi cumpar un pc pe piese in valoare de 4880 lei si ziceam ca poate ies mai bine.

| IonutzMariusz a răspuns (pentru Jager):

De ce are firma nevoie de un pc de 5000 Lei Și tu tot vei plătii suma de 4880 lei la livrare numai că ai treabă pe urmă pe la fisc să faci declarați și va veni momentul ca fiscul să deducă de ce firma ta are nevoie de așa ceva.
Și durează cam 6 luni din ce știu pentru returnarea TVA-ului

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o sa cumperi pe firma TVA este deductibil din cel colectat (cel pe care il incaseaza firma pentru vanzari/ servicii), asa ca va costa mai putin, bineinteles daca firma ta este platitoare de TVA.