| anonim_4396 a întrebat:

Salut membrii TPU.Acum cateva zile am facut un transfer bancar prin MoneyGram online, transferul a fost facut sambata pentru a plati cat mai repede suma necesara pentru achizitionarea unui produs.Trec doua zile iar MoneyGram imi anuleaza transferul fara niciun motiv, doar transfer anulat.Am vorbit cu persoana in cauza dar in tara lor nu se lucreaza sambata si duminica, ceea ce persoana a omis sa mentioneze, si drept concluzie nu a putut ridica banii.Am facut tichet la moneygram dar inca fara raspuns.As dori sa va intreb, imi pot recupera banii daca tranzactia nu a fost anulata de catre mine si cel care a vrut sa ridice nu a avut timp si conditiile necesare? Multumesc

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Parerea mea este sa iei legatura cu banca ta, de unde ai transferat banii.
Ei pot interoga reteaua de transfer prin care s-au trimis banii.

| 9Florin9 a răspuns:

Pai normal daca e anulata, banii nu ar fi trebuit sa fie scosi din contul tau, pana nu scria succes.

| RadXx a răspuns (pentru 9Florin9):

Transferul a fost anulat de catre ei,am primit email, transferul a fost anulat. Daca asa il cheama pe expeditor cu, ce as fi de vina? Ca suspecteaza despre ceva ei asta e alta problema.Dar eu nu pot sa inteleg daca un transfer nu a fost ridicat pentru ca a fost weekend atunci nu se mai poate ridica ziua urmatoare? Tranzactia a fost autorizata de catre banca mea, dar anulata din NU STIU CE MOTIVE de catre MoneyGram, datele destinatarului sunt corecte

| RadXx a răspuns (pentru 9Florin9):

Tranzactia a fost efectuata cu succes sambata, dar anulata dupa doua zile de ei fara vreun motiv suplimentar

| 9Florin9 a răspuns (pentru RadXx):

Depinde si despre ce suma e vorba, daca e o suma enorma, gen 50000 lei, pot suspecta ca este vorba despre o tranzactie frauduloasa. Daca nu, nu ar trebui sa intampini probleme, acum nu stiu ce sa mai zic, banii ar trebii automat sa-ti vina in cont.

| RadXx a răspuns (pentru 9Florin9):

Am achizitionat ceva de pe alibaba, iar suma este vorba de 1615 lei.
Nu cred sa fie o suma enorma, si nu vad motivele pentru anularea ei

| RadXx a răspuns (pentru 9Florin9):

Nu stiu daca banii mi vor veni in cont fiindca timp de cateva zile a fost in asteptare la banca mea, iar apoi acceptata, deci in mod normal cei de la moneygram ar trebui sa imi returneze banii.

| 9Florin9 a răspuns (pentru RadXx):

Nu, ar trebui sa fie probleme, in schimb site-ul imi inspira nesiguranta, am mai auzit pareri despre el.

| Wr3nch a răspuns (pentru RadXx):

Da, dupa alte cateva zile lucratoare.

| RadXx a răspuns (pentru 9Florin9):

Nu neaparat.Multi au impresia ca isi iau teapa, dar de fapt am stat de vorba cu foarte multi vanzatori, majoritatea spun ca nu se risca sa permita tranzactiile prin comanda Alibaba din cauza comisionului mare pe care Alibaba le percepe, si in caz de ceva ei sa isi strice reputatia sau pentru "N" pachete ne-livrate sa le fie inchis contul pe care au mai multe realizari.Am vorbit cu vanzatorul amanuntit despre produs, mi-a aratat si dovezi cu el, si factura, si prezentare.Doar era la firma de curierat pachetul dar trebuia verificata suma de bani daca a fost trimisa, si se pare ca tranzactia mi-a fost anulata de catre MG

| 9Florin9 a răspuns (pentru RadXx):

Ei, de aici incolo nu mai stiu sa te ajut, cum poti sati recuperezi banii. Cat am stiut te-am ajutat.

| RadXx a răspuns (pentru 9Florin9):

Eu mi-am asumat si imi asum in continuare ce fac, dar voiam niste pareri cu privire la moneygram.