| Lucitu a întrebat:

am 2 intrebari : 1.Mai primesc alocatia pe luna asta (sunt a 12-a si am terminat la sfarsitul lunii trecute)?
2.Am bagat de 3 ori pinul gresit (eram putin baut si prost) si acum cardul imi e blocat.Ca sa il deblochez, trebuie sa platesc ceva la banca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu mai primesti alocatie pe luna iunie, aceasta se acorda numai pana la terminarea cursurilor, conform L.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora."
2.Depinde de fiecare banca. Du-te la banca ta, oricum trebuie sa mergi pentru deblocare si o sa afli.

1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât continui mai departe o să primești, dar dacă nu vei continua nu vei mai primi alocația.