| Georgian22 a întrebat:

Salutare, am si eu o întrebare legata de o mica afacere.
Vreau sa vand diferite chestii ca negustor ambulant gen.
Ce fel de acte imi trebuie, trebuie firma? Cum eliberez bon daca nu am stand?

Răspuns Câştigător
| MrSpooky a răspuns:

NU FA PROSTIA SA ITI FACI FIRMA DEGEABA!
Pentru inceput, comanda un anumit stock de produse (10-20 bucati) si vezi cum merg treburile. Intereseaza-te foarte mult daca ai concurenta in ceea ce vrei tu sa vinzi, vezi daca altii au produse mai multe la un pret mai mic decat esti tu dispus sa oferi, asigura-te ca produsele pe care le oferi nu sunt de proasta calitate pentru ca o sa te lupti sa convingi oamenii sa nu returneze produsele, vorbeste cu un fabricant/distribuitor despre un posibil parteneriat, ce conditii doreste si ce poate le oferi in schimb.

Daca dupa toate astea, toate cele de mai sus merg bine, fa un PFA(cel mai usor de facut si presupunand ca esti solo in bussiness-ul asta), dupa o vreme, daca o sa depasesti suma de 300.000 RON anuala, o sa fii nevoie sa faci un SRL, dar pana acolo mai este de munca.

P.S: Nu mentiona in discutia legata de parteneriat cu firma x ca nu ai inca firma deschisa, ci pretinde ca ai o mica firma la inceput de drum.
P.S.S: Dupa deschiderea unei firme si crearea unui parteneriat, o sa dispui de discounturi mari de la partener + costuri vamale mult mai mici.

Bafta in afaceri! happy

| Georgian22 explică (pentru MrSpooky):

Iti mulțumesc tare mult pentru timpul acordat dar si sfaturile pe care mi le ai dat.

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai nevoie de SRL (sau PFA) și casă de marcat portabilă. Actele necesare le găsești pe site la Registrul Comerțului, dar eu zic să te consulți cu un avocat să te îndrume, că ai nevoie de niște avize, certificate și tot felul de aprobări, mai ales dacă vinzi produse alimentare.

| existential a răspuns:

Pentru un raspuns exact, apeleaza la un contabil. Gasesti pe net firme care ofera consultanta pe asa ceva.

| GopnikulBogdan a răspuns:

PFA-ul este cel mai simplu de făcut și în rest mult succes!