| Mikkkkk a întrebat:

Vreau sa înțeleg ce este acest avans de 15% la creditele ipotecare, ce inseamna mai exact? Ce nu inteleg eu: eu vreau sa cumpar de 200 lei și am 100 și creditul sa fie diferenta adica 100, acest avans de 15% in cazul asta reprezinta 15 lei din credit sau 15% din suma ce vreau sa platesc pe bun adica 30?
Ajutați-mă va rog sa înțeleg, mulțumesc anticipatlaughing

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba sa ai tu minimum 15% din pretul imobilului pe care vrei sa-l cumperi.
Sigur ca poti avea si sa dai tu si mai mult, chiar si jumatate din pret, ori chiar mai mult si banca iti va acorda credit pentru diferenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu vrei sa cumperi un apartament de 50.000 euro cu credit
tu platesti 15% din cei 50.000 euro adica 7500euro si restul tii da banca

| sierra1 a răspuns:

Fii mai explicit: vrei să iei o casă sau ce? Cât costă?

| UserRo10 a răspuns:

Daca vrei sa cumperi un apartament aduci tu 15% din pretul imobilului si restul pune banca cu conditia sa ai ce ipoteca