| DamnedShadow a întrebat:

De ce este considerat graffiti (vorbesc de cel facut cu talent) vandalism, iar asa-zisa arta moderna gen 2 linii pe panza ceva fascinant, bun de inramat?

18 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Pentru ca si in arta, sau mai ales in arta, functioneaza legea banului, si asta de cand lumea si pamantul!
Daca un personaj bogat, eventual si cu "blazon", cumpara un obiect ce tine de domeniul artistic,, dar care nu reflecta neaparat si talent iar apoi promoveaza ( eventual in mod speculativ) autorul, acesta din urma este considerat ca fiind un artist de o autentica valoare, in consecinta, lucrarile lui reprezinta "arta", si merita toata lauda si atentia noastra.:-p
Si totusi, in acelasi mod, au fost descoperiti si realele valori din toate domeniile, artisti sau oameni de stiinta ce erau sustinuti de "protectori" ( mai un conte, mai un rege), oameni care astazi se numesc "sponsori".
Valoarea unui artist, si respectiv a operei sale, o da totusi istoria, rezistenta cu care este apreciata in timp, si fascinatia pe care o exercita asupra celui ce o priveste, sau o aude pentru prima, dar si a mia oara!
Grafitii este o forma de arta expusa tuturor, cunascatorilor sau necunoscatorilor de arta, si in locuri ce nu sunt tocmai propice pentru a evalua realul talent. Gandeste-te ca, pe langa un banal bloc sau zid trece un tot la fel de banal "Ionescu"; pe cand un colectionar de arta, sau oricare alta persoana in cautare de frumos, se plimba prin galerii sau muzee.
Concluzia-tot banul isi spune cuvantul!

| OnuOnulică a răspuns:

Pentru ca deseneza in locuri nepermise.

| Musique a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui sofisticate și de neînțeles.
În general din graffiti nu faci "o artă" prea mare, datorită faptului că apar la fiecare colț de stradă, la fie ce zid și pe mai toate trenurile.
Ai văzut graffiti pe pânză?

| Azµre a răspuns:

Pentru că alea 2 linii sunt pe pânză nu ca toți cretinii și dobitocii pe blocuri, garduri, case, mașini, trenuri, metrouri și așa mai departe. De aceea sunt considerate vandalism. Eu dacă aș prinde pe unul i-aș rupe picioarele.
Au reabilitat blocul în care stau, au terminat lucrarea azi și a doua zi au apărut astfel de opere de artă.

| Lămâie00 a răspuns (pentru Azµre):

Pai alea doua linii sunt pe panza, panza este "legala" o poti cumpara, dar daca nu sunt locuri special amenajate pentru Graffiti, unde sa isi exprime lumea hobby-ul? si apropos nu cred ca le-ai rupe tu picioarele, ai chema inca vreo 10 ca sa reusesti sa prinzi aia 2-3 artisti, ca ei merg de obicei in grup(astia mai expernimentati)

| MaliciousDeath a răspuns:

Daca vorbim de graffiti-ul adevarat, atunci e vorba doar de prostie in forma pura(plus alte interese in functie de mesajul desenului).
Si dupa cum a scris Banksy odata...
"Dacă graffiti-ul ar schimba ceva, atunci ar fi interzis."
http://i.imgur.com/m0Fi9rd.jpg
http://i.imgur.com/mAYB5Ld.jpg

| rGhost a răspuns (pentru MaliciousDeath):

Ai grija ca esti intr-o mare eroare, in respectiva opera a lui Banksy, este prezent un sarcasm in cea mai pura forma posibila, de fapt traducerea corecta este : ''Daca graffiti-ul ar fi schimbat ceva, ar fi fost ilegal'', asta in circumstantele in care scrierea pe peretii cladirilor care nu iti apartin este ilegala in mai toate statele din intreaga lume, daca digeri putin acest lucur iti vei da seama cu adevarat de ce a vrut Banksy sa spuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cladirile alea pe care mazgalesc ale cui sunt? ale nimanui?

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Di pruoşti, dom'le.

| Northern a răspuns:

Bună! Graffiti nu este considerat vandalism atâta timp cât o faci pe proprietatea ta. Pa!

| sabrina103 a răspuns:

Depinde unde este facut graffiti. Pe un bloc intotdeauna este urat, pentru ca ar trebui sa ai acordul proprietarilor ca sa faci asta. Cred ca merge pe ziduri, pe case parasite pe tramvaie vechi etc. Sau te duci si intrebi proprietari.

| DamnedShadow explică:

Atunci de ce nu este amenajat un spatiu special pentru asa ceva, iar cei care sunt interesati sa mearga frumusel ori sa participe, ori sa admire?

| xBaSaMaK a răspuns:

Salut!
Aici gasesti raspunsul : http://www.crisana.ro/......74192.html
Bafta!

| UzumakiKushina a răspuns:

Parerea mea este ca graffiti este o chestie mai moderna si cei de peste 35-40 ani o considera ceva urat pentru ca este facuta pe cladirile publice: blocuri, centrale, poduri, etc. Care dupa parerea lor nu iti apartin. Eu cred ca graffitiul facut cu talent este foarte tare, dar facut in locuri normale, nu geamuri si masini.

| DamnedShadow explică (pentru UzumakiKushina):

Exact, eu o consider mai mult drept infrumusetare, decat distrugere a proprietatilor publice. Mazgaliturile pe care le vedem zi de zi nici nu se pun in discutie... aia nu e arta.

| alexbibi22 a răspuns:

Pentru ca tie nu ti.ar conveni ca cineva sa vina si sa iti deseneze pe gard
iar arma moderna nu o faci pe cladiri happy

| vlad0000 a răspuns:

Grafitiul nu este chiar o arta, pentru a desena cu grafiti pe o panza sa zicem iti rebuie un model( sablon, eu am vazut oameni cu, cani sau chiar farfurii) si din momentul acesta nu se mai numeste ca ai talent, oricine poate desena dupa un sablon pus pe hartie, fiindca altfel nu ai cum, ala este un sprei, nu e vopsea sa o intinzi cum vrei tu! happy cam asta este

| Lămâie00 a răspuns (pentru vlad0000):

Graffiti cu sablom? pe bune? ce fel de toy mai e si ala?
P.S. Graffiti chiar este o arta