| alexandra0000009 a întrebat:

Mi s-a oprit pc-u.Se poate sa fie de la caldura? Mentionez ca e foarte cald in camera iar unitatea este pusa astfel incat sa nu circule aerul(proasta idee)

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Vara mai ales e bine sa te intretii de coolerele calculatorului si sa il pui intr-o zona in care aerul are cum sa circule.
Altfel computerul se incinge si se poate strica de tot...
In primul rand curata coolerul de praf ca sa fie eliminat cat mai mult aer din unitate, in al doilea rand schimba locatia la unitate.
Pune-o intru-un loc in care aerul are unde sa circule...altfel uite ce se intampla.
Si verifica si sursa. uneori si aceasta poate fi cauza la oprirea pc-ului dar in cazul tau e cel mai probabil vina la caldura

| MenInShadow a răspuns:

Proasta idee, da, calculatorul se poate arde daca nu este aerisit, pentru ca circuitele se incalzesc.
Incearca sa-l pui in asa fel incat aerul cald sa poata iesii, si sa intre cel rece, de obicei pc-ul are niste gauri pe partile laterale pe unde sa intre aerul.
Incearca sa faci putina racoare la tine in camera, tine si geamurile si usile deschise, ca sa se faca curent.
Daca nu, poate fii si de la windows, incearca sa aprinzi pc-ul, si daca merge, ok, daca mai face asa, reinstaleaza windows-ul, si daca tot asa face, ori e de la caldura, ori e vreo piesa stricata...

| GYM01 a răspuns:

Salut! Poate fi din cauza cooler-ului ( de deasupra microprocesorului) care nu functioneaza bine (sa uzat) sau poate fi din cauza blocului de alimentare care poate fi defect. Nu e necesar sa fie cald in camera...mai mult cald, putin cald, nu conteaza. Importat este ca compiuterul sa nu stea pe ceva fierbinte. (DE aia compiuterul are ventilatoare, pentru ca nu circula la unii aerul big grin)

| Roolu a răspuns:

Da... asa mi se intampla si mie se supra incalzeste si se stinge insemna ca in spate ventilatoru ala nu face fata mai puneti unu

| MasterVtb a răspuns:

In primul rand fa in asa fel incat sa fie camera in permanenta aerisita.in al doilea rand verifica daca procesorul tau are pasta de racire big grin