| anonim_4396 a întrebat:

detin un audi a4 b7 2.0 tdi(un singur ax cu came) de 140 de cai luna trecuta am schimbat axul cu came si tachetii pentru ca batea foarte tare in admisie. Piesele au fost noi noute si calitative(axul de otel).Am facut 1000 de kilometri cu ea si mi se pare din nou ca la cald a inceput din nou sa bata foarte putin in admisie.Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Probabil ai sarite dopurile din rampele de la injectoare, mecanicul la care ai schimbat axul nu a verificat ata, prin urmare nu ai presiune la ulei la nivelul axului, si de aici si uzura prematura.

| ioan135 a răspuns (pentru OldSoul):

Va necesita din nou inlocuirea axului si a tachetilor? Pana acum nu am sesizat acest zgomot dar nici nu am fost prea atent ca sa spun asa?

| OldSoul a răspuns (pentru ioan135):

Asta nu am de unde sa stiu. Doar un mecanic iti poate spune dupa ce verifica.
Recomandarea mea e sa mergi la un mecanic si sa verifice daca intr-adevar acele dopuri sunt sarite, iar daca sunt sarite, sa rezolve problema intr-un fel sau altul.
Cu putin noroc, nu o sa trebuiasca sa inlocuiesti nimic in afara de rampe, poate nici alea.

| ioan135 a răspuns (pentru OldSoul):

Acum am vorbit cu mecanicul(prieten foarte bun cu mine si meserias) dopurile nu au fost sarite chiar mi-a spus ca s-a uitat la ele o sa merg sa o asculte si el mi-a spus ca nu are voie sa mai bata in admisie...

| OldSoul a răspuns (pentru ioan135):

Ehe, nu stiu de tine, dar eu nu bag mana pe ce imi zic mecanicii.
Nu ar fi prima data cand ii prind cu minciuna laughing

| ioan135 a răspuns (pentru OldSoul):

Am incredere deplina in el pentru ca suntem prieteni de foarte mult timp si este bine sa ai un prieten mecanic parca altfel lucreaza la masina?

| OldSoul a răspuns (pentru ioan135):

Prieten prieten, dar branza-i pe bani.
Daca nu stia de acele dopuri, si erau sarite iar acum s-a stricat axul cu came din cauza lor, crezi ca ar recunoaste ca a fost vina lui ca nu le-a verificat? Normal ca nu. Ca in cazul asta ar trebui ca el sa-ti schimbe inca odata piesele respective din banii lui.
Dar tu stii mai bine.

| ioan135 a răspuns (pentru OldSoul):

Sunt convins ca daca a gresit si-ar asuma plus ca am asistat si eu.Eu ma ocup cu diagnoze.Am asistat la toata operatiunea eu personal am efectuat reglajul injectoarelor(totul este in parametri pe vcds) dar nu am bagat de seama pana azi zgomogul motorului eu eram incantat ca nu mai bate in admisie acum merg sa il asculte si el poate mi se pare doar mie, poate este de vina vreo supapa si nu e vina nimanui in acest caz? Eu iti multumesc pentru sfaturi!

| OldSoul a răspuns (pentru ioan135):

Sper sa scapi cat mai ieftin posibil.
Spor acolo.
Iar daca desfaceti din nou, nu uita sa verifici dopurile, nu se stie niciodata.