| Cipriaan a întrebat:

Care masina e mai buna si de ce?
Audi, Mercedes sau BMW?
Personal eu prefer Audi... Dar dati-va si voi cu parerea...

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai cum sa le compari, fiecare masina are clientela sa si ofera ceva diferit. Nu ai cum sa spui care e mai buna, poti spune pe care o preferi. Personal Mercedes, Audi, Bmw in ordinea asta

| mihai69 a răspuns:

Citroen. Pentru că din asta am eu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mercedes, fiindca este cea mai apreciata de catre clienti (ceea ce inseamna ca este si cea mai de calitate dintre toate). Spre deosebire de Audi si BMW Mercedesul a prins peste tot in lume. Seicii au numa mertane (ca masini de serie), Japonezii prefera Mercedes, Americanii prefera Mercedes. BMW si Audi au prins mai mult pe continentul European dar se pare ca n-au atins standardele celorlalte continente asa cum a facut-o Mertanu.
Mercedes inseamna un nume peste tot in lume, inseamna pretigiu, inseamna calitate. Cand Mercedes facea masini grupul VAG nici macar nu exista.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

P.S: Dupa Mercedes vine imediat BMW-ul. BMW este o marca de traditie, o masina sport nu neaparat o masina eleganta (desi in ultima vreme incearca sa le combine pe amandoua). Audi este compromisu perfect intre eleganta si stil si este a III-a marca de renume a nemtilor, dupa Mercedes si BMW.
La noi in Romania a prins cel mai bine BMW-ul fiindca suntem o tara de cocalari si am ajuns sa ne ferim de ele pe strada fiindca sunt conduse numai de ciori, raketi si traficanti (de droguri sau carne vie sau si una si alta) si nu in ultimul rand de tarani cu 4 clase (care inmatriculeaza pe Bulgaria toate BMW-urile din 1900 toamna)
Oricum, astea 3 marci sunt marci premium si ti le poti permite doar de la o anumita varsta si doar daca ai facut ceva in viata asta, nu sunt pentru oricine. Este anormal si impotriva firii sa mearga cu ele pusti sau pustoaice de 20 si ceva de ani care n-au realizat nimic in viata pe puterile proprii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de model.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Depinde de model, an, motorizare. Insa unele lucruri sunt bine stiute anume S-Class domina segmentul luxului, poate la urmatoare generatie ii ia locul A8 ca nimic nu e batut in cuie.Nu exista una mai buna pentru ca fiecare tinteste un tip de clienti, Mercedes prefera cei ce vor confort, lux si prestanta.Dar la capitolul confort MB pierde cateodata de asta spun ca nimic nu e fix se schimba toate.Bmw vor cei care cauta sportivitate, aspect dinamic si motivele sunt : propulsia(tractiunea spate), directia mai tare, distributia greutatii aproape 50/50(e aproape la fel de grea pe fata ca pe spate) insa nu te poti bucura de astea prea mult pe drumurile publice de aceea te duci pe circuit si in Ro nu prea sunt.Inafara de asta Bmw-urile au intretinerea un pic mai scumpa si modelele lor sunt de obicei mai tari in suspenie, mai ales cele vechi iti rup spatele.Audi e o combinatie oarecum, dar cu stil aparte: Motor mai aproape ca specificatii de Bmw, tractiune fata un pic mai buna iarna dar mai putin sportiva insa nu stiu daca e un lucru rau ca nu faci curse cu masina. Quatro e mai bun decat xDrive sau 4matic are experienta de peste 30 ani Audi cu tractiunea asta.Materiale si finisaje interioare foarte bune, uneori peste concurenta.Depinde ce cauti la o masina mie imi plac toate 3 dar intr-o clasa domina o marca in alt segment o alta marca de aceea nu prefer una.Si sunt schimbatoare: Pana in anii 90 Mercedes era regele pentru interioarele superbe, confortul, motorizarile si aspectul ce ni il gaseai la concurenta ddar acum mai ales Audi ii concureaza de la egal la egal.Bmw care pana in 2009 facea interioare mai slabe calitativ si ca aspect acum e aproape egal cu Bmw si Audi.Motoarele de Bmw sunt parerea mea cele mai bune peste cele de Mercedes, a trecut vremea. In general pentru confort lux si aspect aleg MB, sportivitate si dinamica Bmw iar pentru un pachet intreg in care am ceva din toate dar in special calitate si fiabilitate Audi.

| andreiiii9093 a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Un raspuns foarte bun. ai dreptate

Răspuns utilizator avertizat
| Cipriaan explică:

Nu conteaza modelul... Asa in general

| viorel6122 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=8rYd-ntaU3A

Eu sunt posesor de 2 masini Mercedes si BMW dar ce spune in reclama de mai sus este sfant.

| Leo_Danny_1989 a răspuns:

Audi