| danila2001 a întrebat:

Ce se risc am daca bag in masina motorina albastra? Am un wv passat 1.9 TDI. Mersi

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce motorina albastra? Te referi la AdBlue? Aia nu e motorina, e o substanta necesara pentru reducerea poluarii, folosita in primul rand la camioane, autobuze si alte motoare diesel mari.
Daca o bagi in rezervor, e ca si cum ai porni motorul in apa.

| MariusF23 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Motorina albastra e de-aia de care se pune la trenuri sa nu se mai fure laughing

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru MariusF23):

Degeaba din cate se pare big grin

| danila2001 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am riscat si am bagat si merge ca ceasul masina happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru danila2001):

Inseamna ca o fi motorina CFR, cum au zis colegii. Daca ai o masina cu injectia mai pretentioasa (pomp-duse, common-rail), nu e deloc bine sa risti, alimentand cu orice.
Daca ai ceva mai vechi cu injectie clasica, s-ar putea sa nu ai probleme.

| Otto2014 a răspuns:

Motorina albastra? Nu exista asa ceva.

| danila2001 explică (pentru Otto2014):

Daca este, bei un pahar? big grin