| Doarunaltutilizator a întrebat:

Cu ce este mai diferit noul model de Dacia Logan fata de cel vechi? voi ati fi tentati sa va luati un logan? stiu ca e o masina destul de slaba si nici macar nu e una asa de aratoasa nici pe din afara si nici pe din interior dar vreau sa vad aici tot mai multe pareri.
Pareri legate de confortul masinii,de motor, de felul de cum se conduce.(vorbesc acum despre noul model de Logan).

Răspuns Câştigător
| qest11 a răspuns:

Nu te complica cu Dacia. Nu sunt masini serioase. Gandeste-te doar ca la un moment dat ai sa gasesti piese facute de Asam sau Breakner Germany, aceeasi producatori care fac si pentru dacia 1310, o calitate slaba putin spus, multe dintre ele efectiv nu se potrivesc de la inceput. Mai bine iti ei Fiat decat Dacia. Am reconditionat/modificat o dacie veche, motor de la zero cu imbunatatiri, plus reconstruirea structurii de rezistenta. Apa care se scurgea de la ploaie curgea in interiorul lonjeronului care avea o gaura de aerisie in sus, pe unde de fapt intra apa, si apoi sa-ti putrezeasca masina. Ideea este ca Dacia a fost si este proiectata cu cap, sa nu te tina, ca sa o cumperi des. Dacia 1310 era proiectata ca dupa 7 ani sa cada totul pe ea. Loganul tine ceva mai mult de 7 ani, dar mult mai putin decat un Megane 2, de exemplu. Chiar daca Loganul este mai ieftin, el tot scump ramane raportat la calitatea oferita. Nu agreez nici masinile recent aduse cu peste 1mil km, dar cu 160. 000km pe bord, conduse de babe medic sau profesoare. Diferenta dintre loganul nou si cel vechi este ca cel nou inca nu a inceput sa rugineasca. Arata un pic mai bine, dar tot un dulap ramane.

| Doarunaltutilizator explică (pentru qest11):

Loganul tot o masina praf ramane dar bine, trebuie sa si stii sa intreti o masina daca ai una.

| suntserios a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Cred ca glumesti cand ai intrebat in ce tari se cumpara Dacia nu? Germania Spania si Franta sunt pline de Loganuri.

Cand zici ca tot i masina praf ramane pe ce iti bazezi afirmatia?

| Doarunaltutilizator explică (pentru suntserios):

Eu chiar nu stiam ca nemtii si spaniolii au loganuri.
Stiu ce spun deoarece si taicameu are logan si sincer sa spun nu mi se pare o masina super dar ma rog aparent sunt si altii si din alte tari chiar care prefera logan, eu n-as fi crezut.
Nu mi se pare o masina asa frumoasa nici pe interior si nici pe exterior si sincer nici nu se aude calumea, sunt masini din anii 70 mai rapide ca loganul.

| suntserios a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

In continuare cred ca tu nu realizezi ca totusi vorbim de o masina a carei pret de plecare este de 7000 euro totusi, adica faca niciun rival in categoria asta.

Cu ce masini din anii 70 compari Loganul? Cu dacia 1100? Cu dacia 1300? Cu Wartburg? Cu olcit?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Loganurile din ultima generatie a progresat vizibil fata de modelel anterioare. Dotate chiar si cu cutie automata si cu niste motoare pe benzina cu turbina sau economocil 1.5 diesel, e chiar o masina fiabila si foarte economica daca nu vrei sa spargi banii pe masina.

Cu dotari destul de bune, navigatie, ecran tactil si un sistem multimedia decent, cutie robotizata, clima automata, geamuri electrice, ce sa mai ceri de la cel mai ieftin model din clasa asta?

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Dupa parerea mea, loganul e ultima masina pe care as lua-o... Motorul e destul de slab mai ales la depasiri, din cate stiu e motor de 1.5. Am vazut oameni cu loganuri care au incercat depasiri, si fata de alte masini pare destul de slaba, chiar le comparasem... Nu stiu daca e tdi sau doar diesel, dar daca vrei o masia pentru oras, de litraj mai mic incearca un golf de 1.6 sau un polo de 1.2 daca vrei Volswagen, astea mi se par cel mai potrivite pentru oras. Daca vrei o masina mai tare, un Passat mi se pare bun, e 2.0 tdi si sincer eu imi voi lua un passat. Si daca vrei un model gen din 2002, am auzit ca il iei cam cu 1500 de euro din strainatate si la banii aia merita si daca mergi numai un an cu ea. Deci eu zic ca mai bine iei o alta marca de masina, volswagen si peugeot mi se par cele mai bune.

| Doarunaltutilizator explică (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Peugeot-ul imi place mai mult decat wolsfagen(nu imi pasa daca nu le-am scris corect denumirile)dar cel mai mult m-ar interesa un chevrolet spark, aveo sau cobalt, astea mi se par mie cele mai aratoase masini si sunt destul de bune.
Eu personal mi-as lua fie peugeout fie chevrolet.
Nici eu nu prea ma dau in vant dupa Logan sincer sa fiu, nici macar nu se aude frumos cand il conduci dar multi romani il prefera deoarece e ieftin.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Da, e ieftin dar in acelasi timp si prost... Fiecare om are alte preferinte, de aia sunt atatea marci si modele de masini laughing. Daca cauti, vei gasi si cu preturi mai bune, mai ales daca ai posibilitatea sa iei una din tari straine.

| suntserios a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Aoleu prietene, cum sa dai sfaturi cand nu stii despre ce vorbesti?

1.5 dieselul de pe Logan e unul dintre motoarele economice care se comporta chiar bine si are un cuplu decent daca stii sa il conduci.

"Nu stiu daca e tdi sau doar diesel" stii ca tdi e doar denumirea de motor diesel a celor din grupul VAG

zici litraj mic si spui de 1.6 sau aspiratorul ala de 1.2 de la polo cad Dacia are un motor de 0.9 cu performante chiar bune atat pentru o masina de oras cat si pentru una de drumuri lungi.

"Si daca vrei un model gen din 2002" - serios sa isi ia Logan din 2002? Oare cum va reusi avand in vedere ca se fabrica abia din 2004?

"peugeot mi se par cele mai bune." serios peugeot? marca aia care sta printre cel mai prost la fiabilitate?

| Doarunaltutilizator explică (pentru suntserios):

Mie cel putin imi plac cum arata peugeot-urile, nu stiu cat de bune or fi dar sunt cu mult mai bune decat un logan, sa fim seriosi.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns (pentru suntserios):

Calmeaza-te frate si nu sari asa, in primul rand eu nu vorbeam sa isi ia ul logan deloc, ce ma tot parafrazezi atat? tdi inseamna turbodiesel si spuneam ca este mai bun decat un diesel pentru sprint si depasiri. Probabil cunosti pe cineva care are un logan si de aia sari atat in sus si imi parafrazezi cuvintele, dar loganurile sunt printre cele mai proaste masini, sa fim seriosi... Toata lumea stie ca nu sunt bune, de asta sunt si ieftine. E marca romaneasca, ce sa astepti mai mult. Mi-am spus parerea mea si nu inteleg de ce te impacientezi tu, marele sustinator de Dacii. Sa fi sanatos si sa conduci numai dacii daca vrei, e strict preferinta ta, dar nu te da destept asa de mare si nu te baga.

| suntserios a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Te parafrazez, ca tot vad ca iti place cuvantul asta, pentru ca ai scris niste chestii care nu au nicio treaba cu realitatea, doar asa, ca majoritatea pe la acesta categorie, sa fie scris.

Probabil nu ai nicio idee ce inseamna motorul ala de 1.5 de la Dacia, di sigur nu stii cam care e treaba cu un motor diesel. Sau tu ai impresia ca doar motoarele de la VAG, pentru ca se cheama tdi sunt singurele motoare diesel cu turbina? Supriza, dci de la renault, ca de altfel toate motoarele diesel moderne au turbina.

Si vezi ca aici, faci o confuzie mare.
Nu e marca romaneasca ca produc de mult timp sub licenta Reanult si motoarele si piesele sunt de la francezi nu sunt romanesti, daca tot iti place sa denigrezi produsele autohtone.

Una e sa iti spui parerea, ca nu iti place dacia si ca ti se para proasta si ata e sa aberezi un pic pe chestii pe care nu le intelegi cum ar fi motorizarile de pe masini sau anii de fabricatie. Pricepi acum de ce te "parafrazez" nu ca ai tu opinii diferite si ca nu iti place Dacia ci pentru ca erai pe langa subiect cu asa zisele argumente.

| Mihai1810 a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

"tdi inseamna turbodiesel si spuneam ca este mai bun decat un diesel" turbodiesel nu e diesel sau ce? Dacia foloseste la motoare diesel DCI== Diesel Common-rail Injection adica aceeasi tehnologie ca pe Mercedes doar ca ei ii spun CDI, doar ca au capacitate mai mica. De ce nu e bun Loganul, pentru ca nu are Distronic+, Side assist sau alte optiuni care se gasesc pe BMW-urile si Mercedes-urile de la 50.000 euro in sus? E o vorba "Europenii destepti isi iau Dacii noi, iar romanii prosti iau second-hand rable de BMW-uri de europeni" Tata are Sandero de 5 ani si nu am avut nicio problema cu el. In afara de consumabile si rulementul de la compresorul de AC nu am schimbat nimic. Singurul dezavantaj e motorul de 1.4 benzina 75cp, care e slab in depasiri.

| AnonimCuDiploma a răspuns:

Romanii au o problema cu Dacia, ca ar fi o masina proasta.
Strainii, in schimb, cumpara tot mai multe masini Dacia, pentru ca ei stiu ca e o masina foarte buna, tinand cont de raportul calitate/pret.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AnonimCuDiploma):

In ce tari se cumpara Dacia? e prima oara cand vad asta.
In afara de romani si moldovenii din Rep.Moldova nu vad ce oameni din occident sau de oriunde ar vrea o dacie logan sau 1310 sau papuc.

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

"În afara României au fost vândute anul trecut peste 545.000 de maşini, cu 6% mai multe faţă de anul 2015. În funcţie de clasamentul pe regiuni, aproape trei sferturi din maşinile vândute de Dacia în 2016 sunt înmatriculate în ţările din Europa.

Franţa este prima destinaţie de export a Dacia, cu peste 112.000 de unităţi, ceea ce reprezintă cea mai bună performanţă înregistrată până în prezent. Cota sa de piaţă se ridică la 4, 62%, ceea ce o plasează pe locul 5 în topul mărcilor cele mai vândute în Hexagon, imediat după Volkswagen.

Spania ocupă a doua treaptă a podiumului, cu vânzări de 54.543 de unităţi şi o cotă de piaţă de 4, 13%.

Italia se situează pe poziţia a treia, cu peste 52.000 de unităţi, urmată de Germania, unde au fost vândute anul trecut aproape 51.000 de vehicule marca Dacia. În Marea Britanie, Dacia a vândut anul trecut 26.562 de unităţi, ceea ce situează Regatul Unit pe locul şapte în clasamentul pieţelor externe ale mărcii."
Sursa: http://www.romaniatv.net/......6094.html.

Sunt prosti strainii ca cumpara Dacii? Sau sunt romanii prosti cand spun ca Dacia e de rahat?

| Doarunaltutilizator explică (pentru AnonimCuDiploma):

Ma dacia nu e chiar o masina tare trebuie sa recunosti.
Nu cred ca europenii sunt proasti dar nici romani, majoritatea dintre ei cel putin.